ODWOŁANE/„KROKUSY W TATRACH” – 18 kwietnia 2020

Tatry
18/04/2020

CKiS w Skawinie zaprasza  już 18 kwietnia 2020 r. na pierwszą w sezonie wiosna – lato – jesień wycieczkę górską pn. „Krokusy w Tatrach”.  Sezon rozpoczniemy w trzecią sobotę kwietnia w nadziei na znalezienie kwitnących krokusów w drodze na Gęsią Szyję.

 

 

Program wycieczki: 

Zazadnia – Wiktorówki – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Rówień Waksmundzka – Polana pod Wołoszynem – Wodogrzmoty Mickiewicza – Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki – Palenica Białczańska.

(W przypadku dużej pokrywy śnieżnej z Rusinowej Polany bezpośrednio na Polanę pod Wołoszynem)

Wyjazd g. 6.30, powrót ok. g. 19.00; czas przejścia: 6h

Cena: 65 zł (obejmuje: przejazd autokarem, opiekę organizatora, opiekę i nadzór przewodnika tatrzańskiego, ubezpieczenie)

Dodatkowe opłaty: wstęp do TPN – 5 zł

Skala trudności: ,,3″ – trasa przeznaczona dla osób, które lubią lekki wysiłek – zawiera elementy szlaków spacerowych oraz pojedyncze, krótkodystansowe trudności przejawiające się w stosunkowo dużymi stromiznami; z reguły brak sztucznych zabezpieczeń;

Zapis i wpłata na wycieczkę: od 18 marca. Przed dokonaniem wpłaty  prosimy o kontakt z biurem Działu Sportu i Rekreacji CKiS osobisty (w Hali Widowoskowo-Sportowej, Skawina ul. Konstytucji 3 Maja 4) lub telefoniczny: 12 276 40 56 w celu dokonania zapisu  i uzupełnieniu formalności związanych z uczestnictwem w wyjeździe.

 

Opis trasy:

Gęsia Szyja (1489 m n.p.m.) jest idealnym miejscem do rozpoczęcia tegorocznej przygody w górach. Wycieczka na ten lesisty reglowy szczyt stanowi  świetny punkt widokowy ukazujący panoramę Tatr Wysokich. Podróż rozpocznie się od Zazadniej, z której prowadzi niebieski szlak do Rusinowej Polany. Droga ta biegnie obok Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach, które jest tradycyjnym miejscem kultu dla miejscowych górali.

Z Rusinowej Polany dalej bezpośrednio na szczyt poprowadzi nas zielony szlak. Początkowo przebiega po stromych, drewnianych schodach  i stanowi ok. 250 metrów przewyższenia na dystansie ok. kilometra – podejście, choć krótkie, należy do dosyć wyczerpujących. Na szlaku kilkukrotnie ukazują się niewielkie polany. Z czasem szlak łagodnieje i wyprowadza nas na szczyt Gęsiej Szyi, który przy słonecznej pogodzie urzeka panoramą.

Ze szczytu Gęsiej Szyi skierujemy się do Równi Waksmundzkiej, skąd rozpościera się widok na Tatry Bielskie. Szlakiem czerwonym dotrzemy stamtąd do Polany pod Wołoszem, która została niemal całkowicie zalesiona wskutek zaniechania wypasu owiec. Dalej ukaże nam się wygodna droga spacerowa  prowadząca do Wodogrzmotów Mickiewicza. Stamtąd skierujemy się ku  Dolinie Roztoki, gdzie znajduje się Schronisko PTTK. Końcowy odcinek wycieczki do Palenicy Białczyńskiej pokonamy również wygodną drogą spacerową.

 

Źródło: mapa-turystyczna.pl https://bit.ly/32LShM4

W przypadku trudnych warunków, podróżowania spowodowanych dużą ilością śniegu, przebieg trasy zostanie zmieniony i będzie kształtował się następująco:

Zazadnia – Wiktorówki – Rusinowa Polana – Polana pod Wołoszynem – Wodogrzmoty Mickiewicza – Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki – Palenica Białczańska.

Serdecznie zapraszamy w nowym sezonie wycieczek górskich!!!

 

Martyna Florek
(AR)
Tatry