Królestwo instrumentów barokowych – klawesyn i flet traverso

Pałacyk "Sokół"
Skawina
25/10/2021

Nowy sezon, nowe otwarcie i nowy cykl „Muzycznych Poniedziałków”, który rozpoczynamy w subtelnych i klasycznych tonach barokowej jesieni.

Z pierwszym koncertem po wymuszonej rocznej przerwie wystąpi dla nas Zespół „Musica Graziosa” w składzie: prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka – klawesyn oraz Paulina Tkaczyk – flet traverso i klawesyn.

W programie koncertu znajdą się utwory polskich kompozytorów epoki baroku: Bazylego Bohdanowicza, Macieja Radziwiłła i Michała Kleofasa Ogińskiego, których twórczość zaprezentujemy poprzez taniec narodowy – poloneza. Wszedł on do repertuaru ceremoniału i rozrywek dworu królewsko-elektorskiego w Dreźnie i w Warszawie w czasach unii polsko-saskiej, w okresie panowania w Rzeczypospolitej dwóch Wettynów – Augusta II i  Augusta III. W tym okresie dwór ten naprzemiennie pełnił funkcję instytucji wspólnej dla Rzeczypospolitej i Saksonii. Dzięki Wettynom polonez stał się szeroko znany w Europie.

Z dworem saskim, czyli królewskim dworem polskim, ściśle łączy się prominentna, choć zapomniana postać drezdeńskiego artysty – Christlieba Siegmunda Bindera. Jako muzyk Królewsko-polskiej i Elektorsko-saskiej Kapeli przebywał zapewne również na warszawskim dworze, koncertując z polskimi muzykami. Richard Engländer napisał, że „Binder miał
w drezdeńskim kręgu taką pozycję, jaką Carl Philipp Emmanuel Bach w Berlinie”. Binder łączył w swej twórczości wiele kierunków i stylów. Muzyczny świat stworzony przez niego wyróżnia się oryginalnością i wszechstronną mową dźwięków. Twórca balansuje pomiędzy barokiem a stylem wczesnoklasycznym, przez który przenikają style: galant, empfindsamer Stil czy Sturm und Drang.

Podczas koncertu wykonana będzie także Sonata D-dur op. 6  Ludwiga van Beethovena, która zasługuje na szczególne zainteresowanie. Występuje w niej przerobiony przez kompozytora motyw „losu” z V Symfonii, tyle że w radosnym charakterze, co zwiastuje także tonacja. Utwór ten napisany jest na klawesyn na cztery ręce i pokazuje szersze zastosowanie instrumentu barokowego w klasycyzmie.

Zapraszamy w poniedziałek, 25 października, o godz. 18.00 do Pałacyku „Sokół”. Wstęp wolny.

Koncert zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.

Joanna Kurpiel 

(JK)

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl