KUBA – wyspa spotkań. Ludzie i bogowie

Pałacyk "Sokół"
Skawina
27/04/2018

W ramach spotkań Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności zapraszamy Państwa w podróż na Kubę, po której oprowadzi nas Adam Kwaśny – podróżnik, pisarz, scenarzysta.

Największą wyspę Karaibów przez wieki zamieszkało wiele ludów i liczni bogowie – większość najczęściej wbrew własnej woli. Dawne wierzenia wytępionych bezlitośnie Indian zmieszały się z kulturą i religiami przybyszów z Hiszpanii, Afryki, Chin i wszystkich innych, których przywiały tu niespokojne wiatry. Adam Kwaśny z Towarzystwa Przyjaciół Kuby zabierze nas na wędrówkę przez kubańskie drogi i bezdroża, uchyli rąbka tajemnic afrykańskich czarowników, zaprowadzi do miejsc, w których do dziś praktykuje się animistyczne rytuały. Pokaże, jak kubańscy bogowie (orichas) towarzyszą ludziom w ich doczesnym życiu. Dowiemy się też, gdzie dusze Kubańczyków trafiają po śmierci i który z bogów nie znosi rozgotowanej fasoli.

Adam Kwaśny od lat wędruje po Kubie. W swoich opowieściach nawiązuje do tradycji kubańskich opowiadaczy historii, którzy byli i są pamięcią wyspy. „Jest to opowieść o ludziach żyjących pomiędzy górami Escambray a białymi plażami Ancón: o baronach, którzy wzbogacili się, uprawiając tytoń, awokado i kawę, ulicznych sprzedawcach chleba i ciastek nadziewanych owocami guayaby, kowbojach nazywanych guajiro natural, czarownikach i kapłanach afrykańskich religii, tancerzach rumby i sonu, a wreszcie o bywalcach baru La Luna, którzy z codziennego pijaństwa uczynili święto.”

Podczas pokazu zaprezentujemy też Państwu książkę Adama Kwaśnego „Wszystkie zajęcia Yoirysa Manuela”. Robert Makłowicz o książce: „Trzy kolejne egzemplarze niniejszej książki zabrali mi z domu goście, wcześniej jedynie ją wertując, a ja nie oponowałem, znając magnetyzm dzieła, wynikający nawet z pobieżnej lektury. Lecz choćbym chciał, nie obdzielę nim wszystkich, szukajcie zatem książki na www.lacompania.pl, gdyż „Wszystkie zajęcia Yoirysa Manuela” Adama Kwaśnego to jedna z najlepszych rzeczy o Kubie, jakie po polsku napisano.”

Adam Kwaśny – podróżnik, pisarz, scenarzysta. Od piętnastu lat wędruje po Kubie, gdzie znalazł drugą ojczyznę. Szef Towarzystwa Przyjaciół Kuby – La Compañía Cubana i El Punto del Viaje Alternativo, organizującego wyprawy niewielkich grup turystów na Kubę. W latach 1993–2000 dyrektor Teatru Bückleina, a następnie Teatru 38 w Krakowie. Współpracował z telewizją TVN, dla której pisał scenariusze. Autor mikropowieści Potrawy (1991,  2000 Oficyna Literacka. Kraków) oraz zbioru Trzy dramaty średniowieczne(2004 Słowo/obraz terytoria. Gdańsk).

27 kwietnia (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Joanna Kurpiel (na podstawie materiałów promocyjnych Adama Kwaśnego)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl