Legendy Polskie według Teatru w Ruchu

Pałacyk "Sokół"
Skawina
14/01/2019

Podczas feryjnego spotkania z cyklem Teatr Dzieciom wraz z Frankiem Włóczęgą i jego przyjaciółką Olą, zawędrowaliśmy we wspaniały świat polskich legend i baśni. Chłopiec za sprawą czytania książek, z uwielbieniem oddaje się fantazjowaniu w przestrzeni dziecięcej wyobraźni. Szczególnie ulubił sobie świat, w podróż po którym rusza za sprawą magicznej księgi.

To dzięki niej, wbrew Oli – wielbicielce gier komputerowych i uzależnionej od płaskiego urządzenia z „owocowym logiem” – przedziera się w niesamowity świat postaci z polskich legend. Koleżanka początkowo lekceważy urodzinowy prezent w postaci wspólnego czytania… Lecz moc magicznej księgi bez reszty wciąga ją w zaczarowaną krainę i odkrywa przed nimi niesamowity świat postaci z polskich legend i baśni.

Najpierw spotykają Lecha, budowniczego Gniezna, przywódcę Polan i twórcę naszego godła państwowego. Potem, ku lekkiemu przerażeniu, dzieciom ukazuje się Bazyliszek, który okazuje się sympatycznym i niegroźnym zwierzakiem. Spotkanie z Popielem i jego żoną nie należało do najprzyjemniejszych… lecz pozwoliło wyciągnąć wniosek o nieuchronności kary za wyrządzone zło. Wspaniałe wizualnie było spotkanie z Panem Twardowskim, który dryfował ponad widownią wśród gwiazd i księżyca.

Sztuka niesie przesłanie, jak ważne w intelektualnym rozwoju dzieci i młodzieży jest czytanie książek. Nic tak bardzo, jak czytanie, nie rozwinie dziecięcej wyobraźni. Nie podołają temu na pewno internetowe rozrywki, telewizja, czy gry komputerowe. Dlatego zachęcajmy, by w czasie wolnym dla dzieci, oprócz nowinek technologicznych znalazła miejsce także książka.

Na kolejne spotkanie Teatru Dzieciom zapraszamy za miesiąc.

Marta Tyrpa

/IN/

fotogaleria: Jarosław Karasiński https://www.flickr.com/photos/155528341@N04/albums/72157706039973455

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl