Lekcja przedsiębiorczości czyli „Sekstet dla dwojga”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
06/01/2020

Są takie spektakle, które z powodzeniem można by nazwać Złotą Kolekcją Maski. Spektakle, które wśród wielbicieli rodzimego Teatru, określane są jako „kultowe”. Spektakle, których scenariusz, reżyseria i wykonanie łączą się w idealną całość i na scenie odpalają, jak fajerwerki w sylwestra. Taki właśnie jest „Sekstet dla dwojga”.

Komedia o zderzeniu dwóch światów: religijno-inteligenckiego i prowincjonalno-kombinatorskiego z emancypacją potomków w tle, w najlepszym Maskowym wykonaniu, przyciągnęła tłumy widzów. Z uwagi na ogromne zainteresowanie aktorzy zdecydowali o zagraniu dodatkowego spektaklu, ale nawet gdyby był trzeci – nie wyczerpałoby to zapotrzebowania rynku. I nie ma się czemu dziwić, jeśli na afiszu widzimy dawno niewidziane nazwiska.

Oto Joanna Miciak-Czernik wraca z rolą Haliny – sztywnej, moralizatorskiej, despotycznej „biologicy” z liceum, gnębiącej nie tylko uczniów, ale i własnego męża Ludwika, pogardzanego docenta entomologa, badającego życie godowe komarów wysłouchych i muchy plujki – w tej roli Tomasz Stawowy. Dawno niewidziana Katarzyna Farbaniec bryluje jako Elwira, wielbicielka gotowania i hiszpańskich telenowel, podczas gdy Kamil Cudejko – rasowy Edek – uczciwy, ”bo nikt go jeszcze za te ręce nie złapał”, kombinuje, jak zarobić, żeby się nie narobić. W tym wszystkim próbują się odnaleźć młodzi, niesamodzielni, ale pewni swego: Aga czyli Agnieszka Biera (Dziudziek) i Adam – Norbert Strama. Ścieżki wszystkich się krzyżują pewnego pięknego dnia, gdy młodzi oznajmiają, że chcą razem zamieszkać…

Konfrontacja „być” czy „mieć” przybiera zupełnie nieoczekiwany obrót, bo nagle okazuje się, że można pożenić jedno z drugim. Nawet skromny docent może zbić fortunę, a cwaniacki kanciarz – nabrać kindersztuby. A harowanie na zmywaku – stać się inspiracją literacką…

Kapitalnie zagrana komedia, z pełnokrwistymi rolami, dosadnymi tekstami, świetną charakteryzacją i suspensowym finałem, który wywołał szaleństwo widowni, jest absolutną perełką w repertuarze Maski – dlatego prosimy o więcej!

Przypomnijmy, że premiera całości sztuki miała miejsce w 2008 roku, tym samym, w którym Katarzyna Farbaniec za rolę Elwiry i Kamil Cudejko za rolę Edka otrzymali Wyróżnienia Aktorskie podczas XXXV Wadowickich Spotkań Teatralnych.
Spektakl wyreżyserował niezastąpiony Maskowy tandem: Andrzej Morawa i Marta Tyrpa.
Charakteryzacja: Marta Tyrpa.

Zgodę na wykorzystanie scenariusza udzielił sam autor, Pan Paweł Mossakowski.

Joanna Kurpiel

(JK)

Fotogaleria ze spektaklu: https://flic.kr/s/aHsmKB8byA (fot. Jarosław Karasiński)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl