Majowy maraton turniejowy

różne lokalizacje
04/05/2019

25/05/2019

W maju odbyły się cztery turnieje crossmintona. Poniżej przedstawiamy relacje przygotowane przez panią Annę Faskę – mamę naszego utytułowanego zawodnika, a także zawodniczkę startującą w tej dyscyplinie.

4 maja 2019 r. w Gorlicach odbyły się 2 turnieje crossmintona: „dzienny” ICO Crossminton STARS Gorlice i „nocny” ICO Blackminton Battle of Gorlice. Trzynastu zawodników ze Skawiny wzięło udział w sumie w 12 kategoriach, zdobywając 16 medali.
W ciągu dnia rywalizacja naszych reprezentantów przyniosła następujące efekty:

Kategoria U12: srebro dla Alicji Gorczycy Alicji, brąz dla Oskara Sonika. Michał Gołdasz był czwarty;

Kat. U14: Kamil Jančunski miejsce 3, Martyna Gołdasz – 4;

Kat. U18: całe podium nasze. Złoto dla Mateusza Faski, srebro dla Adriana Jančunskiego i brąz dla Macieja Janczaka;

Open kobiet: Zosia Wincenciak – miejsce 1, Gabija Jančunska – 5;

Open mężczyzn: brąz dla Mateusza Knapczyka;

Open 40+: Andrzej Jančunski zajął 7 miejsce;

Open 50+: Jan Wincenciak zdobył brązowy medal;

Debel mix: złoto powędrowało do Zosi Wincenciak i Mateusza Knapczyka.

Nocny turniej, blackminton, to o wiele trudniejsze zmagania. Zawodnicy grają bowiem w ciemnościach przy świetle specjalnych lamp UV. Nasza doświadczona w boju reprezentacja dała sobie znakomicie radę. W kategorii U18 Mateusz Faska był pierwszy, Adrian Jančunski – drugi, Kamil Jančunski zajął miejsce piąte, a siódme kolejno Maciej Janczak, Oskar Sonik i Michał Gołdasz. Open kobiet wygrała Zosia Wincenciak, brąz zdobyła Gabija Jančunska, a Martyna Gołdasz i Alicja Gorczyca ostatecznie zakończyły rywalizację na miejscu piątym. W Open mężczyzn srebro wywalczył Mateusz Knapczyk. Natomiast Jan Wincenciak był 5, a Andrzej Jančunski – 7 w kategorii O40+.

2019 ICO Crossminton German Open

11 i 12  maja 2019 r. w niemieckim Hannover odbył się turniej  „2019 ICO Crossminton German Open”. Nasza bardzo skromna, bo trzyosobowa reprezentacja zdecydowała się zmierzyć z przeciwnikami w 5 kategoriach wiekowych. Niestety, udało się przywieźć tylko jedną statuetkę. Mateusz Faska wraz z Maciejem Michalikiem z Brzeszcz zajęli drugie miejsce w deblu U18.  Ostatecznie Jan Wincenciak w O50+ był 19, Zosia Wincenciak w Open kobiet – 13, a Mateusz Faska w U18 – 5. Zosia wraz z Mariuszem Sawickim z Brzeszcz zajęli 5 miejsce w kategorii Debel mix. Jak widać szczęście na chwilkę opuściło naszych zawodników, ale na pewno nie zniechęcą się do dalszej walki o medale.

Crossminton STARS Brzeszcze

18 maja 2019 r. odbył się kolejny turniej crossmintona w Brzeszczach, „Crossminton STARS Brzeszcze”. Możemy pochwalić się coraz liczniejszą reprezentacją, zwłaszcza wśród najmłodszych. Tym razem 16 zawodników rywalizowało w 7 kategoriach wiekowych godnie reprezentując nasze miasto oraz CKiS. Zdobyto w sumie 9 medali.

W kategorii U12 drugie miejsce zajął Oskar Sonik, trzecie natomiast Anna Wachowicz i Piotr Kochana. Alicja Gorczyca ostatecznie była piąta, a Michał Gołdasz siódmy.

W U14 srebro zdobyła Martyna Gołdasz, a brąz Bartosz Smiech.

U18 to kolejno: Mateusz Faska – miejsce pierwsze, Adrian Jančunski – drugie, Aleksander Łyko – czwarte i Maciej Janczak – piąte.

W kategorii open kobiet Natalia Wiklańska zajęła 3 miejsce, a Gabija Jančunska 5.

Open mężczyzn wygrał Mateusz Knapczyk, natomiast Andrzej Jančunski był 5, a Jan Wincenciak – 10.
W kategorii debel mix Mateusz Knapczyk z Justyną Maliną oraz Natalia Wiklańska grająca ze swoim tatą Wojciechem zajęli miejsca tuż za podium.

9 medali ze słowackiej Banskiej Bystricy

25 maja 2019 r. odbył się turniej crossmintona ”10. ICO Crossminton Slovak Open” w Banskiej Bystricy na Słowacji. Skawinę i nasze CKiS reprezentowało aż 13 zawodników w 8 różnych kategoriach wiekowych. Nie wszystkim udało się stanąć na podium, ale zdecydowana większość przywiozła ze sobą medale i puchary. Jedyne złoto zdobył Mateusz Faska w kategorii U18, wygrywając w finale ze swoim klubowym kolegą Adrianem Jančunskim. W U14 Kamil Jančunski, podobnie jak brat, również zdobył srebrny medal. Brązem pochwalić się mogą: Zosia Wincenciak (Open kobiet), Dominik Dryja (U12) oraz Alicja Gorczyca (U12). W kategorii debel mix również trzecie miejsce zajęli Zosia Wincenciak z Mateuszem Knapczykiem oraz Gabija Jančunska grająca ze Sławomirem Miłoniem, na co dzień trenującym w Brzeszczach. Pozostałym zawodnikom zabrakło odrobiny szczęścia. Jan Wincenciak (O50+), Mateusz Knapczyk (Open Man) oraz najmłodsi: Piotr Kochana i Oskar Sonik (U12) zakończyli rywalizację na 5 miejscu.

Warto zaznaczyć, iż Mateusz Faska zaprezentował się po raz pierwszy w oficjalnej koszulce reprezentacji Polski Crossmintona, przygotowanej specjalnie na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Budapeszcie na Węgrzech.

Na wielkie uznanie zasługuje nasza wspaniała trenerka Gabija Jančunska, która wraz z mężem Andrzejem prowadzi treningi crossmintona w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Dzięki nim nasi najmłodsi reprezentanci coraz częściej uczestniczą w turniejach i odnoszą niemałe sukcesy. Mamy nadzieję, że z roku na rok będzie coraz więcej i zawodników, i medali przez nich zdobytych, zwłaszcza na arenie międzynarodowej.