Memoriał Leszka Nowaka – skawińska impreza na światowym poziomie

online
12/12/2020

13/12/2020

141 zawodników uczestniczyło w dwudniowym International Youth Teams Leszek Nowak Memorial, w którym zagrało 20 zaproszonych reprezentacji narodowych w kategorii do lat 20 (junior) i do lat 15 (młodzik). 180 zawodników z 16 krajów, w tym tak odległych jak Tajlandia, Indonezja czy Argentyna – zagrało w International Youth Pairs Leszek Nowak Memorial. A w ogólnopolskim turnieju memoriałowym w kategorii open rywalizowało 308 graczy (154 pary). Internetową transmisję w serwisie twitch.tv oglądano 4000 razy, z czego ponad 2000 to unikalni użytkownicy! Tak prezentuje się bilans 1. Skawińskiego Mityngu Brydżowego Online, rozgrywanego jako Memoriał Leszka Nowaka.

– Pomysł zrodził się szybko, bo kończył się rok, w którym Leszek od nas odszedł, a nie było widoków na grę w realu. Podjąłem więc decyzję, że zagramy w internecie i uczcimy Leszka podwójnie: w międzynarodowym turnieju dla młodzieży i ogólnopolskim – w formule open, czyli dla wszystkich chętnych. Ale że zagra w tych turniejach łącznie ponad 600 zawodników, mimo że z natury staram się być optymistą, bym nie przypuszczał! – cieszył się pomysłodawca i organizator imprezy, Marcin Kuflowski, dyrektor sportowy MTS Piast Skawina, a jednocześnie trener brydżowej młodzieży i prezes Małopolskiego Związku Brydża Sportowego.

Pomysł – pomysłem, ale w tym przypadku ważne było również wykonanie! Organizatorzy przygotowali wszystko perfekcyjnie, z wykorzystaniem najnowszych technologii. Sposób komunikacji i prezentacji wyników oraz techniczna strona rozgrywania turniejów stała się przedmiotem zachwytów trenerów z zagranicy, którzy jednoznacznie oceniali imprezę. – W imieniu zawodników i trenerów dziękuję Marcinowi oraz sędziom, Olkowi i Piotrkowi, za przygotowanie tak wspaniałej imprezy. Wszyscy świetnie spędziliśmy te dwa dni i nie możemy doczekać się kolejnej edycji – pisał Giorgio Provenza, szkoleniowiec angielskich młodzików. – Dzięki, że nas „zmusiliście” do udziału. To był wspaniały czas i wspaniałe doświadczenie dla naszych zawodników, a brązowy medal jest nieprawdopodobną niespodzianką! – to z kolei Milan Macura, prezydent Czeskiej Federacji Brydżowej i członek komisji młodzieżowej Światowej Federacji Brydża. To „zmusiliście” pojawiło się nieprzypadkowo, bo Czechom turniej kolidował z mistrzostwami kraju i zagrali rzutem na taśmę, zamiast Szwedów, którzy nie zdołali zebrać składu. Z kolei trenerzy z Turcji i Grecji zachwycali się systemem do transmisji i prezentacji wyników oraz przekazem na żywo z komentarzem: – To była idealna organizacja online: strona internetowa zawodów, te same rozdania dla wszystkich, transmisja na żywo – wszystko było perfekcyjnie! Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy odnosić regularne sukcesy jako Wasze zespoły – to komentarz Tuncay Altuna, trenera zwycięzców w turnieju drużynowym młodzików, reprezentacji Turcji z profilu Facebook.

W turnieju drużynowym juniorów zwyciężyli z dużą przewagą Włosi, wyprzedzając Węgrów, Szwedów, Tajlandczyków i dwie polskie reprezentacje z zawodnikami CKiS Skawina w składzie (Łucja Ciborowska, Konrad Ciborowski, Kacper Kuflowski, Franciszek Kurlit, Michał Stasik). W gronie młodzików wygrała wspomniana Turcja, o włos wyprzedzając Polskę (Milena Klimiuk, Kacper Kuflowski, Franciszek Kurlit i Jan Trojak z CKiS Skawina oraz Wojciech Bąk i Aleks Bukat). Trzecie miejsce zajęli Czesi. W tym turnieju uczestniczyli też nasi najmłodsi brydżyści – Polska U12 z 4 zawodnikami CKiS Skawina w składzie (Kacper Kisielewski, Ignacy Kotewicz, Jakub Michalski, Antoni Wójtowicz). Wprawdzie drużyna była na ostatnim miejscu, ale byli zdecydowanie najmłodszymi uczestnikami imprezy (trzech 10-latków i jeden 11-latek), a i tak udało im się wygrać aż dwa mecze!

W turnieju par grano bez podziału na kategorie wiekowe, czyli do lat 20. Wygrali Włosi – Alessandro Carletti i Massimo Lombardi, wyprzedzając 13-latków (!) – Janka Trojaka z CKiS Skawina i Aleksa Bukata z KBS Miłkowice. Startowało aż 90 par z 16 krajów: Anglii, Argentyny, Bułgarii, Czech, Danii, Francji, Grecji, Indonezji, Niemiec, Rosji Szwecji, Tajlandii, Turcji, Węgier, Włoch i oczywiście Polski.

Równolegle do rozgrywek młodzieżowych, odbył się ogólnopolski turniej par open. Najlepsza okazała się para krakowska – Jacek Herman (były zawodnik Piasta Skawina) i Janusz Szyszkowski. Drugie miejsce zajęli: Aleksandra Klupś i Adrian Foltyn, a trzecie Piotr Piotrowski i Jacek Omelańczuk. Grały 154 pary.

To jeszcze nie koniec emocji w ramach Memoriału Leszka Nowaka. W dniach 17-20 grudnia odbędzie się ogólnopolski otwarty turniej drużynowy, z udziałem aktualnych mistrzów świata! A 20 grudnia – kolejny turniej par Agilero Cup.

1. Skawiński Mityng Brydżowy – Memoriał Leszka Nowaka jest współfinansowany z budżetu gminy Skawina

Autor: Marcin Kuflowski

online