MONOGRAM – wernisaż prac Stowarzyszenia „Lud-Art”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
31/05/2019

CKiS w Skawinie ma zaszczyt zaprosić na wernisaż prac członkiń Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lud-Art” , którego tematem przewodnim będzie MONOGRAM. Zapraszamy do Pałacyku „Sokół” w piątek 31 maja, o godzinie 17.30.

„MONOGRAM” to 115. wystawa prac członkiń Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lud-Art” z siedzibą przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Korzenie Stowarzyszenia sięgają Klubu Hafciarskiego, założonego przez Kustosz MEK dr Urszulę Janicką-Krzywdę, który w latach 1993 – 2005 działał przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Od wielu lat funkcję prezesa Stowarzyszenia „Lud-Art” piastuje Jadwiga Gruca.  Stowarzyszenie liczy obecnie 34 członkinie, będące przedstawicielkami różnych pokoleń, środowisk i zawodów. Łączy je  zamiłowanie do rękodzieła, chęć kultywowania tradycji sztuki ludowej, a nade wszystko pasja tworzenia. Niezmiennie przewodnim mottem Stowarzyszenia jest TRADYCJA i WSPÓŁCZESNOŚĆ. W 2018 roku Stowarzyszenie Lud-Art świętowało Jubileusz 25-lecia działalności, prezentując swoje prace podczas licznych uroczystych wystaw, które odbiły się szerokim echem w mediach.

Członkinie Stowarzyszenia Lud-Art biorą udział w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia, promując rękodzieło ludowe i artystyczne. Poprzez swoje działania wpisują się w krajobraz kulturalno–artystyczny zarówno naszego miasta, jak i regionu.

Galeria „Pałacyk” miała przyjemność prezentować prace członkiń Grupy Lud-Art w maju 2012 r. Wówczas w Pałacyku „Sokół” zakwitły haftowane kwiaty.  Tym razem zaprezentowane zostaną MONOGRAMY wykonane różnorodnymi technikami hafciarskimi i koronkarskimi. Monogram jako kompozycja graficzna układu liter, często zdobiona motywem roślinnym, kwiatowym lub heraldycznym, jest jednym z wielu tematów podejmowanych przez artystki. Prezentowane prace pokazują kunszt warsztatu i zachwycają misternie, z dbałością o każdy szczegół, wykonanymi elementami.

Serdecznie zapraszamy nie tylko miłośników rękodzieła do zwiedzenia wystawy, która będzie eksponowana w dniach od 31 maja do 31 sierpnia 2019 r. w Pałacyku „Sokół”.

Małgorzata Tomala

(AR)

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl