Mrówy w „Zoo” – premierowy spektakl teatralny

Pałacyk "Sokół"
Skawina
21/03/2024

W Centrum Kultury i Sportu wiosnę powitaliśmy w teatralnym klimacie. Teatr Mrówy – najmłodsza grupa aktorska CKiS zaprezentowała się w premierowym spektaklu pt. „Zoo”, skrojonym na miarę przez Katarzynę Polus – reżysera, autorkę scenariusza oraz instruktorkę zajęć teatralnych w jednej osobie.

„Zoo” to właściwie historia Słonia, który zgubił swoją trąbę. A była ona piękna i wyjątkowa, i nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że dla Słonia niezbędna. Zrozpaczonemu Słoniowi z pomocą przyszedł Kot, który jako pierwszy zaoferował, że spróbuje odnaleźć zgubę. Zazwyczaj, jak to kot, lubił działać sam, ale tym razem sprawa była na tyle poważna, że na pomoc wezwał Żyrafę. W końcu, żyrafa ze swej natury, ze wszystkich zwierząt patrzy najszerzej. W miarę upływu czasu poszukiwania nabierały coraz szerszego zasięgu. Do grupy poszukiwawczej dołączyła wszędobylska Małpka, drapieżny Lew – król puszczy, sprytna Zebra, pokrętny Pająk oraz mądra Sowa, a nawet wiecznie ziewająca Foka, która wyraziła zainteresowanie tematem… pomiędzy drzemkami. Paw próbował zdyscyplinować grupę, zaczynając od wyprostowanej postawy, planował tanecznym krokiem zaradzić sytuacji. Niedźwiedź, pomimo ssania w żołądku i myśli skupionych na miodzie, oddał się sprawie całym sobą. Niespecjalnie zainteresowana akcją była Tygrysica, która nie chcąc pobrudzić swojego lśniącego futra, odmówiła większego udziału w poszukiwaniach. W akcie desperacji zwierzęta podjęły się nawet retrospekcji, czym nie był specjalnie zachwycony Wąż, bo to on jako ostatni widział trąbę. W końcu nadzieję wszystkim dał Królik, który znalazł „coś”, co wyglądało jak trąba, ale okazało się tylko patykiem. Ostatecznie królik odbudował swoją dobrą reputację, znajdując poszukiwaną zgubę, która cały czas była na swoim miejscu, ale… brudna.

W spektaklu mogliśmy podziwiać czternaście dziewcząt, które doskonale wcieliły się w zwierzęce postaci. Aż trudno było rozsądzić, czy to role były tak doskonale dobrane do osobowości aktorek, czy też dziewczęta tak doskonale kreowały przydzielone sobie postaci. Warto podkreślić, że dla wielu z nich, udział w spektaklu „Zoo” był scenicznym debiutem. Bez wątpienia trzeba przyznać, że „Mrówy” zawładnęły sceną teatralną, dając z siebie wszystko, podbijając tym samym serca zgromadzonej publiczności.

W spektaklu wystąpiły:

Zosia Piłat – Zebra,
Sonia Solak –  Pająk,
Sara Solak – Lew,
Ania Wyka – Tygrysica,
Ania Knapik – Żyrafa,
Antosia Pituch – Królik,
Hania Almert – Foka,
Olga Suder – Paw,
Blanka Kara – Niedźwiedź,
Lena Nawracaj – Słoń,
Ada Janiszewska – Wąż,
Lara Downar – Kot,
Julka Wcisło – Małpka,
Martyna Budzyńska – Sowa.

Już wkrótce grupa teatralna „Mrówy” będzie miała okazję zaprezentować „Zoo” ponownie, w ramach 5. Gminnego Festiwalu Form Teatralnych „Melpomena”, który odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia, w Pałacyku Sokół w Skawinie. Trzymamy kciuki za młode aktorki oraz instruktorkę grupy – Katarzynę Polus, by zdobyły serca jury tak samo, jak podbiły serca publiczności.

Fotorelacja z premiery autorstwa Jarosława Karasińskiego: https://flic.kr/s/aHBqjBigHN

 

Ewa Przebinda

KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl