Muzyczne opowieści z krainy Éire

Pałacyk "Sokół"
Skawina
27/03/2023

Muzyka z krainy wróżek i elfów, zielonych pól i siwych fal morza… Muzyka pełna melancholii, tęsknoty, miłości do ludzi, kraju, przyrody, mitycznych bohaterów… Muzyka do tańca i do walki, do wyznań i milczenia… Muzyka, jak irlandzka – celtycka – dusza. Dzielą nas trzy morza, pochodzenie i historia – łączy wrażliwość i pokrewieństwo dusz. Nie dziwi zatem, jak przyjaźnie, Irlandia i jej kultura,0 jest postrzegana w Polsce, ilu wielbicieli przyciąga nostalgiczna, niezwykle melodyjna i eteryczna muzyka, która zagościła także w Pałacyku „Sokół”.

Za sprawą Joanny Błażej-Łukasik (fortepian), Pawła Łukasika (altówka) i Katarzyny Guran (sopran) spędziliśmy piękny wieczór z opowieściami o miłości, bohaterstwie, tęsknocie, ale i radości życia w cudownych interpretacjach muzycznych tradycyjnych pieśni ludowych. Nie zabrakło historii o wróżkach, których nie wolno lekceważyć, o tradycjach świątecznych (i nie tylko), zwyczajach i obyczajach codziennego życia.

Zaczarował nas ten wieczór, bez dwóch zdań. Artyści stworzyli nam cudowny klimat muzyką i słowem, wystarczyło tylko zamknąć oczy, by zobaczyć zielone równiny, fale morza bijące o klify i fairies tańczące w kręgach.

Niech te wspomnienia zostaną z nami jak najdłużej. Dziękujemy za wspólnie spędzony wieczór.

Wspomnieniom niech służy fotogaleria koncertu „W kręgu muzyki irlandzkiej” (fot. Jarosław Karasiński).

Joanna Kurpiel

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl