Muzyczny Poniedziałek w klimacie lat 20-tych z Hot20Strings

Pałacyk "Sokół"
Skawina
24/04/2023

Każdy sezon musi się kiedyś zakończyć, także i ten muzyczny. Nadszedł koniec kwietnia, a zatem po raz ostatni spotkaliśmy się podczas Muzycznego Poniedziałku. Zaprosiliśmy Państwa na wycieczkę po paryskich klubach jazzowych, gdzie w latach dwudziestych XX wieku narodził się wyjątkowy styl – gypsy jazz – nierozłącznie związany z dwoma wirtuozami: Stephannem Grappellim (skrzypce) oraz Django Reinhardtem (gitara). Z inspiracji ich muzyką zawiązał się kwintet Hot20Strings w składzie: Ada Kwaśniewicz – skrzypce, Mateusz Szczypka – gitara cygańska, Marek Piątek – gitara cygańska, Jacek Długosz – gitara cygańska oraz Piotr Południak – kontrabas. Taki skład instrumentalny i nazwa to nawiązanie do pierwszego zespołu Grapellego i Django: Quintette Du Hot Club De France.

Kwintet Hot20Strings absolutnie oczarował wszystkich energią sceniczną, charyzmą wykonawczą, urokiem osobistym i radością płynącą ze wspólnego wykonywania muzyki, samej w sobie genialnie odprężającej i relaksującej. Gypsy jazz jako bardzo lekka i przyjazna odmiana jazzu, a jednocześnie dająca przestrzeń do wirtuozerii i improwizacji, przywołuje atmosferę kafejek na bulwarach Sekwany, oświetlonych stateczków, gwaru artystycznych rozmów przy lampce wina i zapachu kwitnących kasztanów. Kinomanom przypominają się także kadry „Czekolady” czy „O północy w Paryżu”.

Niekwestionowaną szefową zespołu jest Ada Kwaśniewicz, nie tylko muzycznie grająca „pierwsze skrzypce”. Raz angażując się w pomysł muzyczny, poświęca się mu całkowicie. Od wczesnych lat laureatka konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, w następnym kroku odkryła świat muzyczny gry zespołowej. W ostatnich latach zupełnie zawróciła jej w głowie muzyka improwizowana z pogranicza różnych gatunków oraz pisanie własnych aranżacji muzycznych. Gypsy jazz to muzyka, której w dzieciństwie słuchała, by się zrelaksować. Jednak na swojej ścieżce artystycznej zatęskniła za tym charakterystycznym brzmieniem, świetnie sprawdzającym się na skrzypcach i zaczęła zgłębiać jego tajniki, czego owocem było założenie zespołu Hot20Strings i spełnienie swoich skrytych marzeń.

Mateuszem Szczypką (gitara cygańska) rządzą dwie przeciwstawne postawy: spora dawka luzu w życiu i niezwykle poważne podejście do muzyki. Jego ulubione dni to te, które spędza w zaciszu domu, badając swoje granice techniczne i muzyczne na gitarze. Uwielbia kupować nowe instrumenty oraz różnego rodzaju sprzęty muzyczne, które służą mu do wymyślania barw i brzmień z pogranicza muzyki elektronicznej. Rozładuje napięcie w każdej sytuacji swoim szerokim uśmiechem, a sam dba o kondycję psychiczną grając regularnie w piłkę, a w sezonie narciarskim – błyszcząc klasą na stoku. Fenomen jego gry naprawdę zapiera dech w piersi.

Marek Piątek (gitara cygańska) to gitarzysta urodzony w krakowskiej rodzinie muzyków. Zagrał tysiące koncertów i nagrał dziesiątki płyt z różnymi artystami w rozmaitych stylach muzycznych: od klasyki po jazz, od tanga po bossanovę. Jego specjalnością są gitary akustyczne, a namiętność muzyczną lokuje gdzieś pomiędzy Nowym Jorkiem, Paryżem, Buenos Aires i Rio de Janeiro.

Jacek Długosz (gitara cygańska) – w zaciszu domowym spokojny, pomocny, odpowiedzialny, skrupulatny. Wśród znajomych aktywują się jego zdolności do szybkich i skutecznych żartów. Natomiast jeśli mowa o skuteczności – ta dotycząca gitary jest już znana prawdopodobnie w całej Polsce. Muzyk sesyjny, cieszący się fenomenalną opinią niezawodnego gracza. Nie ma takiej sytuacji scenicznej w której Jacek by się nie odnalazł. A podróżując po Polsce wypatruje boisk do kosza – korzystając z nich namiętnie.

Piotr Południak (kontrabas) mógłby być opisany słowami „skupienie” i „solidna firma”. Lubi się oddawać długodystansowym wyzwaniom, bo oprócz tego, że jest w czołówce kontrabasistów polskiego jazzu, to również – jako lutnik – tworzy kontrabasy, zamieniając kawałki drewna w pięknie brzmiące i wyglądające instrumenty. I jeszcze jedno: jest tatą dwójki pięknych córeczek!

Ten świetnie grający i wyglądający zespół został fantastycznie przyjęty przez skawińską – i nie tylko – publiczność, obdarowując nas ogromną dawką pozytywnej energii niczym rozkwitająca wiosna.

Dziękujemy za wspólnie spędzone wieczory podczas całego sezonu i myślą wybiegamy już w przyszłość, po cichu planując kolejny. Do zobaczenia podczas następnych wydarzeń!

Fotogaleria z wydarzenia:

20230424-181210-401A6253

Joanna Kurpiel

KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl