ODWOŁANE/Muzyczny Poniedziałek z Kapelą POKRZYK

Pałacyk "Sokół"
Skawina
30/03/2020

W marcu proponujemy Państwu muzyczną podróż do źródeł z rewelacyjną krakowską kapelą POKRZYK, której próbkę możliwości mogliśmy podziwiać podczas spotkania z Witkiem Brodą.

„Jesteśmy kapelą trans-folkową. Rośniemy w Krakowie, ale chętnie gramy w różnych miejscach. Kręci nas starodawna muzyka taneczna oraz obrzędowa z Polski i innych stron. Gramy mocno i gramy do tańca. Choć gramy akustycznie, dostrzegamy i staramy się podkreślać więź między transowością tradycyjnej muzyki i współczesną muzyką elektroniczną.

Pokrzyk, czyli wilcza jagoda, to mityczna roślina, która według medycyny ludowej, odpowiednio zastosowana, przynosiła niezwykle barwne, żywe i głębokie sny. Szekspir pisał, że to roślina, od której zmysły durzeją”. Podobno właśnie dzięki pokrzykowi czarownice mogły latać na swoich miotłach…  Co zatem usłyszycie w tanecznym transie? Melodie z miejsc pochodzenia każdego z nas. Wygrzebane ze starych zapisków lub zebrane po wioskach. Sięgające co najmniej XIX wieku, a pewnie i jeszcze wcześniej. Blisko-odległe opowieści z Białorusi; pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów; żywe, a zarazem wzruszające melodie z Rzeszowszczyzny; przykurzony repertuar z okolic Krakowa, a także… Hmmm… Nie zdradzimy wszystkiego. Czasem nas ciągnie dalej od korzeni. Czasem korzenimy się w znaleziskach z internetów. Spróbujcie odgadnąć sami. Pokrzykiwanie w trakcie wirowania mile widziane.”

Skład zespołu:

Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Maria Stępień – basy, śpiew
Michał Biel – baraban
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Kamila Owsianików – flet, śpiew

30 marca, godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”. Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Joanna Kurpiel

(AR)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl