„Muzyczny portret wybitnych kobiet” – recital fortepianowy Anny Lipiak

Pałacyk "Sokół"
Skawina
27/02/2023

Z ogromną radością zapraszamy na koncert wyjątkowej ArtystkiAnny Lipiak: znakomitej pianistki, którą po raz kolejny mamy przyjemność gościć w Pałacyku „Sokół”. Tym razem proponujemy Państwu podróż w czasie do muzycznej Europy wybitnych kompozytorek i pianistek swoich czasów, obecnie niemal zapomnianych.

Najbliższy Muzyczny Poniedziałek będzie okazją do poznania twórczości i losów m.in. Marii Szymanowskiej, jednej z pierwszych koncertujących kobiet pianistek w Europie, która zostawiła po sobie bogatą spuściznę kompozycji na fortepian. Koncertowała w na królewskich dworach Berlina i Londynu. W Szwajcarii i Włoszech, Francji i Niderlandach. Podziwiali ją Goethe, Lipiński, Puszkin i Mickiewicz. Nie zabraknie także utworów Clary Schumann – niemieckiej pianistki, żony Roberta Schumana, której talent podziwiali Brahms i Grieg.

Do artystek epoki romantyzmu dołączą Cecile Chaminade i Amy Beach – kompozytorki przełomu wieku XIX i XX wieku. Cecile Chaminade to francuska kompozytorka i pianistka, autorka ponad 400 utworów, odznaczona Francuską Legią Honorową jako pierwsza kobieta – kompozytorka i ulubienica Królowej Wiktorii, inspirująca inne kobiety do własnej twórczości.  Amy Beach z kolei – po drugiej stronie Atlantyku – była pierwszą Amerykanką, która osiągnęła sukces jako twórczyni wielkich form muzycznych.

Wyjątkowy kobiecy program przedstawi równie wyjątkowa Artystka. Anna Lipiak jest wielkim talentem polskiej pianistyki. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego (2018 r.) brała udział w licznych kursach mistrzowskich i sama także prowadziła, m.in.: w Narodowym Uniwersytecie Sztuki im. George’a Enescu – Jassy (Rumunia, 2022), Akademii Muzycznej w Pune (Indie, 2019), Kathmandu Jazz Conservatory (Nepal, 2018). Laureatka najważniejszych nagród na 20 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych. Zdobywała uznanie występując w: Azji – Indie, Indonezji, Wietnamie, Nepalu oraz  Europie w ośrodkach takich, jak: Włochy, Niemcy, Norwegia, Bułgaria, Turcja, Francja, Czechy, Chorwacja, Rumunia, Słowacja, Cypr. Z powodzeniem koncertuje również w Polsce, m.in.: w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Dworku im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju, Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Jest wielokrotną stypendystką programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021 – stypendium twórcze, 2020 „Kultura w sieci”, 2017 „Młoda Polska”), Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2018), stypendium Yamaha Music w Wietnamie (2018). Artystka doskonale czuje się w pełnej ekspresji muzyce romantycznej, w swoich projektach promując muzykę polską oraz propagując dzieła kobiet – kompozytorek. Prowadzi autorski kanał na You Yube.

Na  co dzień mieszka w Bielsku-Białej, a jej pasją są długie wędrówki po górach. Lubi wyciszenie, które daje jej medytacja. Dwukrotnie odbyła medytację Vipassana (2021, 2022), co uważa za wielki krok w rozwoju swojej artystycznej osobowości. Kocha rośliny – gdy wchodzi w ich świat, zapomina o przepływającym czasie i zupełnie się zatraca. 

Zapraszamy w poniedziałek,  27 lutego, o godzinie 18.00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel

(AZG)

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl