Muzyka barokowa zachwyciła mieszkańców Skawiny

Pałacyk "Sokół"
Skawina
25/10/2021

Niezwykły koncert odbył się w poniedziałkowy wieczór, w skawińskim Pałacyku „Sokół”. Wirtuozka klawesynu (instrument z epoki barokowej) Paulina Tkaczyk i prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka, na nowo odkryły dzieła kompozytora Christlieba Bindera, będącego nadwornym muzykiem Augusta III Mocnego. Według znawców, Binder był jednym z najwybitniejszych muzyków grających na instrumentach klawiszowych w Dreźnie. Zasłynął 33 koncertami, 6 divertimenti i 27 trzyczęściowymi sonatami. Część ze swoich dzieł napisał dla Marii Antoniny Walpurgis z Bawarii – prawnuczki króla Jana III Sobieskiego i żony księcia saskiego i polskiego Fryderyka Christiana Wettyna.

Warto dodać, że podczas koncertu wykorzystano wyjątkowy instrument – klawesyn wykonany przez Keitha Hilla jako kopia instrumentu Pascala Taskina z 1769 roku.

Kunszt muzyczny Pauliny Tkacz potwierdzają liczne recenzje:

„Ruch, charakteryzujący się zmiennym rytmem, wymaga od wykonawcy absolutnej precyzji i wyjątkowej szybkości. Jest jednocześnie przykładem olśniewającej, niemal akrobatycznej wirtuozerii Pauliny Tkaczyk” – Robert Ratajczak, longplayrecenzje.blogspot.com, styczeń 2015.

„Paulina Tkaczyk jest wybitną interpretatorką i wymowną obrończynią tego zestawu sonat. Rozbudzają moją ciekawość reszty jego twórczości. Wydaje się, że zdecydowanie warto go poznać” – Johan van Veen, musica-dei-donum.org , 2015.

„Jej klawesyn jest bardzo dobrze dopasowany do muzyki, recitalu, który łączy twórczość Bindera z twórczością Balbastre i innych kompozytorów, którzy pisali muzykę na klawesyn tego pokolenia. Instrument drezdeński dodałby resztę autentyczności” – Miscellaneae germanicae 42, luty 2015.

O wybitnych osiągnięciach artystycznych prof. Bogumiły Gizbert-Studnickej można przeczytać tutaj:

Koncert zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu. (fot. Jarosław Karasiński)

/Weronika Sabor/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl