Najlepsi kolarze świata w Skawinie!

Rynek w Skawinie
05/08/2022

Finałowy etap 79. Tour de Pologne po raz pierwszy w historii wystartował ze Skawiny! Niesamowite emocje towarzyszyły tłumom, które zgromadziły się na Rynku.

Peleton wyruszył spod siedziby firmy Valsir, by już po kilku minutach zawodnicy zjawili się na skawińskim Rynku. Tutaj czekało na nich iście królewskie powitanie. Pomimo upalnej pogody, wielu mieszkańców chciało zobaczyć z bliska najsłynniejszych kolarzy świata. Była to także niepowtarzalna okazja do otrzymania autografu od samego Dyrektora Generalnego Wyścigu P. Czesława Langa. Po krótkim wystąpieniu wręczył on Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina P. Norbertowi Rzepisko specjalne podziękowanie za wsparcie podczas organizacji największego w Europie Środkowej wyścigu. Mamy nadzieję, że mieszkańcy długo nie zapomną odliczania ostatnich sekund do honorowego startu 23 drużyn kolarskich z całego świata.

Po tym jak zawodnicy odjechali, świętowanie na skawińskim Rynku wcale się nie zakończyło. Większość mieszkańców szybko udała się na środek placu, by na telebimie oglądać relację jak peleton mknie drogami Skawiny w kierunku Lanckorony. Każdy, kto chciał poczuć się jak kolarz mógł popedałować z MyFitnessPlace na rowerkach stacjonarnych i wygrać bezpłatne wejściówki na dmuchańce.

Najmłodsi ani przez chwilę nie mieli czasu na nudę. Zarówno animatorzy CKiS jak i zespół animatorów z Manufaktury Radości przez cały dzień zapewniali mnóstwo atrakcji. Były gry, zabawy zespołowe, tatuaże, malowanie twarzy, bańki mydlane i mnóstwo uśmiechów.

Prawdziwym hitem okazał się pokaz BMX. Jedni z najbardziej utytułowanych w Polsce instruktorów BMX Freestyle zjawili się na skawińskim Rynku. Nie tylko dali świetny pokaz swoich umiejętności, ale również zorganizowali darmowe szkolenia z jazdy na BMX-ach dla dzieci i dorosłych. Wspaniale było zboczyć jak swoje pierwsze kroki na mini przeszkodach stawiają najmłodsi mieszkańcy naszej gminy.

Widzów rozbujała także grupa tancerzy promująca kulturę hip-hop. Chłopaki specjalizują się w różnych technikach tańca m. in. breaking, popping czy freestyle. Już po kilku minutach występu zafascynowane ruchami dzieciaki chciały dołączyć do spektaklu. W związku z powyższym tancerze zorganizowali warsztaty street dance. Dodatkowo na Rynku pojawił się doskonale znany Klub sportowy Capoeira Brasil. Członkowie grupy pokazali jak wiele znaczeń kryje się pod jedną nazwą. Capoeira to bowiem brazylijska sztuka walki z elementami akrobatyki, gry, muzyki oraz tańca. Ponadto cały dzień nad muzyczną oprawą czuwał profesjonalny DJ.

Dzień zakończyliśmy pokazem kina plenerowego. Pozostając w sportowym klimacie oglądaliśmy znakomity polski film ,,Najlepszy”. Przechodząc do podsumowania z pewnością można stwierdzić, że 5 sierpnia 2022 roku zapisze się w historii Skawiny. Mieszkańcy nie tylko kibicowali, ale razem z dziećmi mogli spędzić dzień pełen wrażeń na skawińskim Rynku. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy ponownie gościć w Skawinie wydarzenia sportowe na międzynarodową skalę.

Miasto Gospodarz 7. etapu Tour de Pologne:

Gospodarz i Partner 7. etapu Tour de Pologne:

Partner Miasta Współorganizatora 7. etapu Tour de Pologne/Organizator Imprezy towarzyszącej Tour de Pologne na Rynku :

Partner Miasta Współorganizatora 7. etapu Tour de Pologne:

Sponsorzy i Partnerzy Imprezy towarzyszącej Tour de Pologne na Rynku:

Krystian Kosiorowski

Rynek w Skawinie