Narodowe Święto Niepodległości

inna lokalizacja
Pałacyk "Sokół"
Skawina
11/11/2019

11/10/2019

Tegoroczne Święto Niepodległości, rok po tak uroczyście obchodzonym stuleciu… nie będzie dla nas mniej ważne. Co roku będziemy zachęcać do radowania się Wolną i Niepodległą!

Uroczystości zainauguruje Msza Święta w intencji Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 12.30 w Kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, w której uczestniczyć będą m.in.:  delegacje i poczty sztandarowe ze szkół, organizacji, stowarzyszeń i instytucji z naszej gminy. Orkiestra Dęta „Sygnał” pod batutą Ernesta Heksela zadba o oprawę muzyczną, nadając nabożeństwu podniosłego charakteru.

Po Mszy Świętej tradycyjnie spod kościoła wyruszy patriotyczny pochód, któremu przewodzić będzie Pan Edward Nowak, Komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skawinie.  Marszowym krokiem, nakreślonym dźwiękami Orkiestry Dętej „Sygnał”, zaopatrzeni w biało-czerwone chorągiewki przejdziemy wzdłuż północnej pierzei Rynku, ulicą Mickiewicza aż do głównej bramy Parku Miejskiego.

Pod Pałacykiem „Sokół”, w miejscu, które 101 lat temu było świadkiem wymarszu Skawińskich Sokołów do Legionów Polskich, odśpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego”; usłyszymy Hymn Skawiny „Naszych ojców miecz masz w herbie” w wykonaniu zespołu „MINI-TANTO” z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz słowo ze sceny włodarzy miasta. Pieśnią legionów „My pierwsza brygada” w wykonaniu Orkiestry Dętej „Sygnał” zakończymy część oficjalną uroczystości, po której zaprosimy do sali teatralnej Pałacyku „Sokół”.

W dalszej części, w widowisku muzyczno-poetyckim „Miejcie nadzieję” usłyszymy zespół TANTO z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, który wesprą aktorzy Teatru „Maska i „Wszystko Gra”. W programie stworzonym pod kierunkiem Pani Katarzyny Szybisty usłyszymy najbardziej wzruszające i znane pieśni patriotyczne, żołnierskie i harcerskie. Dopełnieniem koncertu będzie projekcja mappingowa przygotowana przez Aleksandra Szklarskiego. W programie usłyszymy wiele patriotycznych utworów z różnych okresów naszej historii,  m.in.: Bogurodzicę, Taki kraj, Walczyk li lu czy tytułowy utwór Miejcie nadzieję.

Po zakończeniu koncert zespołu TANTO płynnie przejdziemy do drugiej części programu, w której zaprosimy do wspólnego śpiewania z harcerzami z 2. Szczepu MEMORIA ZHP. Program artystyczny zakończy prezentacja Big Bandu i zespołu wokalnego reprezentujących Szkołę Muzyczną I stopnia w Skawinie.

W czasie, gdy w sali teatralnej będzie trwał koncert, pomieszczenie byłej „Kawiarni Sokół”, która rozpoczyna swe nowe życie pod nazwą „tuCZYtam”, zatętni żołnierskim życiem za sprawą dioramy stworzonej poprzez rekonstrukcję umundurowania, uzbrojenia i obrazów 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego. Dioramę dopełni Stowarzyszenie Małopolska Grupa Rekonstrukcyjna ,,KADR” tworząc stoisko historyczno-rekonstrukcyjne z replikami broni z okresu II Wojny Światowej wraz z punktem informacyjnym dla zwiedzających. Obsługiwać je będzie trzech żołnierzy w wrześniowych mundurach 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej oraz żołnierz w mundurze Pułku Ułanów Karpackich 2 szwadronu motocykli  –  z motocyklem Royal Enfield w malowaniu pustynnym po walkach w obronie Tobruku. Mamy nadzieję, że ładna pogoda nam dopisze, gdyż tylko wówczas będzie można zobaczyć ten unikatowy, zabytkowy motor.

Wojskowa grochówka z polowej kuchni, wiejski chleb, smalec i ogórki kiszone serwowane na terenie kawiarni i jej ogródka będą smacznym akcentem dla wszystkich obecnych, którzy zechcą ten wyjątkowy czas radości spędzić z nami.

Obchody Święta Niepodległości planujemy zakończyć około godziny 16.00. Serdecznie zapraszamy!

 

Marta Tyrpa

(AR)

 

 

 

 

 

inna lokalizacjaPałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl