Nie lada gratka – zrobić upominek dla Babci i Dziadka

online
19/01/2021

Z radością zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Artystyczne triki Małgosi i Moniki”. W ramach drugich warsztatów on-line przed ekrany monitorów zapraszamy wnuczki i wnuków, nie tylko tych najmłodszych. Nasze Babcie i Dziadkowie są nieodłączną częścią naszego życia i pięknych wspomnień z dziecięcych lat. W podziękowaniu za trud i poświęcenie warto w dniu ich święta podarować wykonany „od serca dla serca”, nieszablonowy prezent.

ARTDUO, czyli artystyczny duet Małgosi i Moniki, podczas warsztatów on-line przedstawi dla Was dwie propozycje: drzewko genealogiczne i podkładki pod kubek. Bazą do wykonania drzewka genealogicznego będzie drewniane kółko, wełna i zdjęcia członków rodziny, w tym dziadków, jako nestorów rodu. To może być mile zaskakująca forma podarku dla naszych kochanych dziadków. Prezent będzie zarówno prosty, jak i ekologiczny oraz ekonomiczny. Drzewko będzie  można zawiesić na ścianie, by ją zdobiło i przywoływało miłe wspomnienia.

Równolegle do drzewka wykonamy podkładki pod kubek czy filiżankę. Do ich wykonania posłużą materiały ekologiczne: korek, karton, resztki tkanin czy pasmanterii. Wykorzystując te proste, naturalne materiały wykonamy fantazyjne podkładki, których najważniejszym elementem będzie wizerunek babci i dziadka.

Do wykonania tych prac potrzebne nam będą:

 • Drzewko genealogiczne
  – kółko drewniane lub plastikowe (im większe tym lepsze)
  – tasiemka lub wełna w kolorze ecru
  – sznurek do makramy w kolorach: ecru, zieleń, brąz
  – ozdobne pompony dekoracyjne – pluszowe, w kolorze: zielonym lub zamiennie mech chrobotek
  – klej magik lub na gorąco
  – mini-drewniane spinacze w kolorze naturalnym lub kolorowym
  – mini-fotografie najbliższych członków rodziny, najważniejsze dziadka i babci, ale i ich dzieci, czyli rodziców, rodzeństwa itd.
 • Podkładki
  –  okrągłe podkładki z korka o średnicy: mniejsza – 10 cm, większa – 18 cm (zamiennikiem mogą być kółka wycięte z grubej tektury np. z pudełka)
  – blok techniczny kolorowy o grubszej gramaturze
  – papier kolorowy
  – kredki
  – pisak marker lub pisak permanentny do płyt CD
  – pisaki kolorowe
  – klej magik
  – klej w sztyfcie
  – resztki koronek
  – fragmenty tkaniny (np. w kratkę czy kropki)
  – nożyczki
 • Prace zostaną zaprezentowane przez ARTDUO, które tworzą:
  Małgorzata Tomala, osoba wielu talentów i profesji. Od przeszło 20 lat związana z CKiS w Skawinie. Początkowo jako instruktor zajęć plastycznych (przez 18 lat prowadząca zajęcia w Pracowni Plastycznej), od 2001 roku jako pracownik merytoryczny, scenografka oraz dekoratorka. W latach 2007/2020 Kierownik Działu Realizacji Projektów Kultury.
  Monika Fliszewska – instruktorka tańca, choreografka oraz projektantka kostiumów scenicznych do tworzonych przez siebie układów tanecznych. Pracownik Działu Realizacji Projektów Kultury. Osoba o licznych artystycznych zainteresowaniach. W swej pracy realizuje się  w sferach plastyki, muzyki, a przede wszystkim tańca. Taneczną  przygodę, jako instruktor tańca, rozpoczęła  w 1990 roku. Założycielka utytułowanej grupy tanecznej „Teatr Tańca IKA”, która przez długie lata była artystyczną wizytówką Miasta i Gminy Skawina.

Warsztaty będzie można obejrzeć podczas transmisji on-line w grupie CKiS LIVE na naszym profilu Facebook – 19 stycznia (wtorek), o godzinie 17.00

Udział w warsztatach jest bezpłatny, z nieograniczonym dostępem. Warunek – dołączenie do Grupy CKiS LIVE!

Monika Fliszewska

(AR)

online