Niech żyje Polska Niepodległa!

Rynek w Skawinie
11/11/2023

Nie było „Sto lat”, bo raczej chciałoby się zaśpiewać „na zawsze niech żyje nam”. Była za to Msza Święta w intencji Ojczyzny, był dostojny pochód prowadzony przez Orkiestrę Sygnał z Radziszowa, było dumne odśpiewanie hymnu i wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych z zespołem Tanto i Mini Tanto. Była również słodka niespodzianka w postaci tortu. Tak właśnie Skawina świętowała 105. urodziny Niepodległej.

Tradycyjnie, jak co roku, świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, która odbyła się w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Dla podkreślenia patriotycznego charakteru święta, do udziału w uroczystościach zaproszono poczty sztandarowe instytucji, organizacji, związków oraz szkół z terenu miasta i gminy Skawina. Nadzór nad pocztami oraz ich precedencją sprawował Paweł Hytkowski, Miejsko-Gminny Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinie, który także poprowadził dostojny pochód. Kierującym się w stronę Rynku uczestnikom przemarszu przygrywała Orkiestra Sygnał z Radziszowa. Ogromne zainteresowanie wzbudzały idące tuż za orkiestrą trzy piękne konie i ich wspaniałe jeźdźczynie z Doliny Fryzów z Gołuchowic.

Niezwykle podniosłym momentem było odegranie i odśpiewanie hymnu wraz z wciągnięciem na maszt flagi polskiej. Nie zabrakło również tradycyjnych przemów lokalnych władz, a po oficjalnej części przyszedł czas na wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych z zespołami Tanto i Mini Tanto. Jak na prawdziwe urodziny przystało, nie mogło obejść bez słodkiego poczęstunku. Każdy uczestnik świętowania na skawińskim Rynku mógł poczęstować się pysznym tortem przygotowanym przez Cukiernię Rarytas. A komu było jeszcze mało słodkości, ten mógł zakupić oryginalnego rogala świętomarcińskiego oferowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Dziękujemy Wam za wspólne świętowanie!

Dziękujemy również za pomoc w organizacji uroczystości Policji, Straży Miejskiej, Miejsko-Gminnemu Komendantowi OSP – Pawłowi Hytkowskiemu, Orkiestrze Sygnał z Radziszowa, zespołom Tanto i Mini Tanto, harcerzom i oczywiście Cukierni Rarytas.

Zapraszamy do obejerzenia fotorelacji -> https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720312664630.

 

ORGANIZATOR PARTNER

Anna Zając-Gut

Rynek w Skawinie