Nietypowe „Jasełka – Alleluja” – prezentacje najmłodszych grup teatralnych CKiS

Pałacyk "Sokół"
Skawina
01/02/2022

03/02/2022

W pierwszym tygodniu lutego miały miejsce śródroczne prezentacje najmłodszych grup teatralnych CKiS.

1 lutego zaprezentowała się grupa Wszystko Gra, natomiast dwa dni później, 3 lutego, ze swoją inscenizacją wystąpiła młodsza grupa teatralna Mrówy. Oba zespoły wzięły na warsztat spektakl pt. „Jasełka – Alleluja” w oparciu o scenariusz, autorstwa swojego instruktora Aleksandra Szklarskiego, ale w odmiennym ujęciu tematu, w różnych interpretacjach. Młodzi Aktorzy przedstawili efekt swojej kilkutygodniowej pracy, która pomimo wielu perturbacji, absencji i związanymi z tym trudnościami, zwieńczona została szczęśliwym zakończeniem na deskach sceny w Pałacyku Sokół. Spektakle wyreżyserował Aleksander Szklarski, który na co dzień pracuje z dziećmi, prowadząc obie grupy teatralne.

,,Jasełka -Alleluja” to niekonwencjonalne podejście do tematu jasełek. W spektaklu nie było tradycyjnych postaci, których można by oczekiwać. Pojawiły się natomiast takie osoby jak: Królowa Zima, Muezzin, Pluszowy Dziobak i Miś Panda, Niedźwiedzie Polarne oraz Chór Anielski. Akcja spektaklu rozpoczyna się w Wigilię, w przeddzień Bożego Narodzenia, kiedy to Archanioł Gabriel wraz z zakatarzonym Chórem Anielskim próbuje przeprowadzić próbę przed bożonarodzeniowym koncertem. Niedyspozycja zdrowotna aniołów spowodowana jest nagłym oziębieniem klimatu, za którym stoi bezwzględna, zimna jak lód Królowa Zima, która próbuje zamrozić cały świat. Do swoich niecnych planów wykorzystuje grupę zimnolubnych Niedźwiedzi Polarnych oraz zastraszonych specjalistów od mrożenia –  Pluszowego Dziobaka, czyli australijskiego serwisanta lodówek oraz  Misia Pandę – specjalistę od klimatyzacji. Archanioł Gabriel próbując ratować Ziemię wyrusza z misją do Laboratorium Królowej Zimy, gdzie niestety zostaje pojmany. Mroźna Królowa zostaje ostatecznie pokonana przez Chór Anielski, który bierze sprawy w swoje ręce i rusza z odsieczą. Lodowy pomost łączący zamek Królowej Zimy ze stałym lądem zostaje roztopiony, a sama Królowa odholowana na Antarktydę. Ziemia i jej mieszkańcy zostają uratowani, a Chór Anielski może tradycyjnie, jak co roku, oznajmić przybycie Pana do Betlejem.

Scenariusz, reżyseria, scenografia, stroje, wizualizacje – Aleksander Szklarski,

Charakteryzacja – Karolina Kozanecka, Marta Tyrpa,

Światło – Andrzej Kajniak,

Dźwięk – Stanisław Calik.

W spektaklach wystąpili:

Teatr Wszystko Gra

Ida Cała – Niedźwiedź Polarny,

Marcelina Kukla – Królowa Zima,

Milena Marduła – Dziobak- serwisant lodówek,

Emilia Massalska – Anioł (Chór Anielski),

Joanna Massalska – Anioł (Chór Anielski),

Maja Pyc – Archanioł Gabriel,

Wiktoria Sala – Niedźwiedź Polarny,

Nina Starowicz – Miś Panda,

Sofiia Taptun – inspicjentka,

Weronika Wierzba – Anioł (Chór Anielski).

Teatr Mrówy

Zofia Kowalczyk – Pluszowy Dziobak – serwisant lodówek,

Katarzyna Kowalczyk – Niedźwiedź Polarny,

Małgorzata Krupnik – Anioł (Chór Anielski),

Natalia Kulisa – Niedźwiedź Polarny,

Hanna Lasek – Anioł (Chór Anielski),

Ignacy Myśliwiec – Muezzin – reporter Tv Arabia, Anioł,

Patrycja Połyniak – Niedźwiedź Polarny,

Małgorzata Przebinda – Niedźwiedź Polarny,

Zofia Sęk – Królowa Zima,

Olga Suder – Miś Panda – specjalista od klimatyzacji,

Mikołaj Turkawski – technik w studiu tv,

Jagoda Wcisło – Archanioł Gabriel,

Oliwia Zemła – Niedźwiedź Polarny.

Dziękujemy za moc wrażeń, które przyniosły nam obie prezentacje. Mamy nadzieję na więcej, licząc że zarówno Teatr Wszystko Gra, jak i młodsze – Mrówy, wystąpią ponownie w czerwcu, przed większą widownią, podczas Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.

Ewa Przebinda

/IN/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl