Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-content/themes/eventbuilder/single-event.php on line 706

Niezły Sajgon, czyli skrajności Wietnamu

23/03/2018

Podczas marcowego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności wybraliśmy się na wycieczkę do Wietnamu, by odszukać ducha dawnych Indochin. Prowadzili nas Kasia i Marek Szewczykowie.

Wietnam w pierwszym skojarzeniu przywołuje obrazy długiej i krwawej wojny, która wpłynęła nie tylko na losy mieszkańców półwyspu, ale i spowodowała głębokie zmiany obyczajowe i kulturowe w świecie Zachodu. Wspomnienia tej wojny widzimy w krajobrazie kraju do dziś: to kontrastujace z pięknem wiekowych świątyń wyeksponowane stare MiGi i czołgi; to wkomponowane w krajobraz wielkie leje po bombach; to wreszcie zrujnowane bombardowaniami bezcenne zabytki UNESCO – niemi świadkowie zbrodni. Wietnam czci pamięć o ofirarach, ale nie pozwala, by zdominowała ona życie Wietnamczyków.

Państwo, będące byłą kolonią francuską, jest po prostu pięknym krajem – geograficznie, kulturowo, architektonicznie i kulinarnie. Jak twierdzą nasi przewodnicy – podróżująca rodzina Kasia i Marek Szewczykowie – jest idealne do zwiedzania z uwagi na swoje położenie: jedzie się prosto przed siebie i wszystko ma się w zasięgu ręki. Wietnam oferuje przebogatą tradycję i historię, zapisaną w krajobrazie starożytnych świątyń z misternymi rzeźbieniami, kolonialnej architekturze katedr w stylu neogotyckim, systemach pałacowych dawnych cesarzy i ich mauzoleach zdobionych precyzyjnie płytkami kolorowej porcelany.

Nie brakuje stałego elementu azjatyckiej egzotyki – pędzących skuterów, handlu na ulicach, niesamowitego gwaru, ruchu i hałasu. To prawdziwa Azja, tak ukochana przez naszych gości. A jeśli dodać do tego najlepszą na świecie kawę z żółtkiem i sok z trzciny cukrowej – mamy obraz prawdziwego szczęścia.

Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie, a zainteresowanych organizacją własnego wypadu w tamte rejony zapraszamy na bloga podróżników www.kasai.eu.

Joanna Kurpiel

(JK)

Fotogaleria ze spotkania: https://www.flickr.com/photos/155528341@N04/albums/72157689195449770

Zdjęcia państwa Kasi i Marka Szewczyków:

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”6″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]