Norymberga – czerwone piwo w ciemnych piwnicach

Pałacyk "Sokół"
Skawina
26/11/2021

Długie listopadowe wieczory sprzyjają spotkaniom i opowieściom o tajemniczych miejscach, postaciach i zdarzeniach. Zapraszamy na takie właśnie spotkanie z utalentowanym gawędziarzem i odkrywcą miejsc niedostępnych – Andrzejem Pasławskim w ramach cyklu Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności. Wraz z nim zagłębimy się w historię i podziemia fascynującej Norymbergii.

Norymberga – drugie, co do wielkości miasto Bawarii, a właściwie stolica Frankonii – obecnie czternaste najludniejsze miasto w Niemczech. Pierwsze wzmianki datowane na rok 1050 mówią o niej Norenberc czyli Skalista Góra. Nazwa ta bardzo trafnie określa miasto – najstarsza jego część leży bowiem na pokładach skał piaskowcowych. Ta struktura była bardzo brzemienna w historii miasta – od średniowiecza, poprzez wojny, aż do dnia dzisiejszego.

„Historia Norymbergi ma już 10 wieków. Ja odwiedzam ją i smakuję regularnie od zaledwie 35 lat, lecz postaram się przekazać wiedzę sprzed wieków, aż do czasów, kiedy doświadczam jej piękna osobiście! To miasto partnerskie Krakowa. Jest w Krakowie Dom Norymberski, jest i w Norymberdze Krakauer Haus czyli Dom Krakowski. To „drugi Kraków” i ja, jako Krakus, czuję się tam jak w domu. Pokażę i przekażę piękno oraz niepowtarzalną atmosferę tego „drugiego Krakowa” – miasta Wita Stwosza, Albrechta Dürera, miasta pierników, bliźniaczego Rynku Głównego z norymberskim Kościołem Mariackim.

Zwiedzimy Norymbergę od punktów najwyższych, skąd podziwiać można panoramy Starego Miasta, aż po potężne podziemia, w których od średniowiecza ważono regionalny gatunek piwa – Rotbier. Skoro jest to Bawaria, przeto piwo motywem nieodzownym być musi i udowodnię, iż piwo uratowało życie tysiącom mieszkańców Norymbergi. Ciężko doświadczonej podczas alianckich nalotów, kiedy to miasto zbombardowane zostało „za karę” swej ciemnej historii Parteitagów i szaleńczej wizji Hitlera. Z tymi faktami nierozerwalnie wiąże się kolejny etap historii miasta – procesu norymberskiego.

Wejdziemy w podziemia i bunkry, gdzie podczas wojny ukryty był ołtarz Wita Stwosza z krakowskiego Kościoła Mariackiego. Zobaczymy te miejsca, ale i ciekawostki mało znane turystom – będzie „viel, viel mehr”! Słowem – będzie wysoko, będzie nisko, będą dni, ale i nocna atmosfera miasta!”

Zapraszamy na slajdowisko w piątek 26 listopada o godzinie 18.00 do Pałacyku „Sokół”. Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel

/IN/

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl