Norymberga – wolne miasto i siła przetrwania

Pałacyk "Sokół"
Skawina
26/11/2021

Czy piwo może uratować życie? Tak – gdy mówimy o Norymberdze. Wydrążone w piaskowcu głębokie tunele i piwnice do przechowywania beczek z delikatnym napojem kilkaset lat później stały się schronieniem dla mieszkańców w czasie dywanowych nalotów bombowych II Wojny Światowej. Niestety, nie uchroniło to samego miasta – obecna starówka została zrekonstruowana i odbudowana. Kolejny paradoks historii – ocalały monumentalne architektoniczne symbole hitleryzmu, które opierają się jeszcze upływającemu czasowi.

Dziedzictwo kulturowe wpisane w historię Europy dzięki wizjonerskiej twórczości Albrechta Dürera miesza się z brunatną – wręcz czarną – kartą nazistowskiego XX wieku. Miasto słońca i cienia – symbolicznie wyrażone w instalacji Drogi Praw Człowieka autorstwa Daniego Karawana, którą szczególnie należy zobaczyć, zwiedzając przy okazji Germańskie Muzeum Narodowe.

Gdy jedni łączyli się w obłąkańczej wizji wodza, inni ratowali elementarne skarby humanizmu i myśli ludzkiej  – znów wykorzystując do tego kilometry lochów. Tam norymberczycy przechowywali m.in. bezcenny ołtarz Wita Stwosza z krakowskiego Kościoła Mariackiego. Związków z Krakowem jest o wiele więcej – w końcu to miasta partnerskie.

Ósmego listopada 1995 roku administracja miasta Norymbergi przekazała w obecności Ministra Spraw Zagranicznych RP prof. Władysława Bartoszewskiego klucze do Domu Krakowskiego. Uroczyste otwarcie odbyło się 8. czerwca 1996 r. Ciekawostka – Dom Krakowski w Norymberdze jest jedyną placówką zagraniczną Miasta Krakowa. Powołane przez Urząd Miasta Krakowa i przezeń finansowane Centrum Kultury w Domu Krakowskim (Kulturzentrum im Krakauer Haus), pełniące jednocześnie funkcje zarządcy Domu, organizuje spotkania z krakowskimi intelektualistami i twórcami oraz ich dziełami. Na parterze budynku mieści się biuro podróży specjalizujące się w podróżach do Polski oraz Restauracja „Kopernikus“, która oferuje potrawy kuchni polskiej oraz kuchni lokalnej.

Dzięki Andrzejowi Pasławskiemu zajrzeliśmy za kulisy miasta – nawet te zamknięte na kłódkę. Nie ma lepszego przewodnika niż ten, który od ponad 30 lat zwiedza miasto, katalogując jego zmieniające się oblicze, by na koniec odpocząć w tajnej piwniczce z jedynym czerwonym piwem na świecie…

Zdjęcie ze slajdowiska Norymberga. Andrzej Pasławski - siwy mężczyzna w żółtej rozpinanej bluzie stoi przed ekranem, na którym wyświetlona jest mapa Norymbergii. Po lewej w głębi roll-up z logo CKiS, głośnik, kable.

Dziękujemy za wspólnie spędzony wieczór i zapraszamy na kolejne spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.

Joanna Kurpiel

fot. Kazimierz Zajda

/IN/

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl