01/10/2023
…może i podróżą, może i egzotyczną, choć nie do tropikalnego RIO… to na pewno do niezwykłej scenerii, otoczonej gąszczem zielonych roślin, ogrzanej niezwykłą atmosferą stworzoną przez wyjątkowy, przepełniony uwodzicielską chemią duet – Wiktorię Kordys i Łukasza Pierożka. Będzie to powtórka cudownych emocji, teatralnej przygody, do której zaprosili nas 23 czerwca w ramach spektaklu premierowego podczas XVIII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.
Powrócimy do „RIO” Marka Kochana, przewrotnej historii opowiedzianej w zwykłym oddziale małego parabanku. Po żmudnym dniu roboczym, wyczekana chwila zamknięcia komputera i trzaśnięcia za sobą drzwiami przez atrakcyjną urzędniczkę przerwana jest pojawieniem się chętnego założenia lokaty – tajemniczego klienta. Początkowo wszystko wydaje się standardową obsługą petenta, ale rozmowa zaczyna wymykać się z szablonowych ram pytań i odpowiedzi. Skoro podczas tych, wydaje się zwyczajnych bankowych rozmów, pojawia się myśl o wspólnej wyprawie do tytułowej stolicy karnawału, nic nie jest standardowe. To naprawdę zaskakujący spektakl, pełen zwrotów akcji, trochę absurdalnych, trochę wzruszających. To opowieść o prawdzie, fałszu, życiowych rolach, skrywanej miłości, zauroczeniu…
„Rio” to opowieść o uwodzeniu i zaufaniu, o zakładaniu i zdejmowaniu masek, o granicy między fikcją a rzeczywistością. O marzeniach, które czasem się spełniają, o ile udaje się spotkać z Kairosem, greckim bożkiem sprzyjających okoliczności.
dr Marek Kochan, autor sztuki
To pierwszy spektakl, w którym „tak na wyłączność” partnerowali sobie Wiktoria i Łukasz. Pierwszy, gdzie światła reflektorów nie spuszczały z nich „oka” ani na minutę. Pierwszy spektakl, w którym cały nacisk, ciężar roli spoczywał wyłącznie na ich ramionach. Przez blisko 50 minut czarują widza swym wdziękiem, śmiechem, wzruszeniem… Choć nie debiutowali, bo to w końcu sceniczni „starzy wyjadacze”, to oparcie sztuki wyłącznie na ich duecie traktowali jako ogromne wyzwanie i odpowiedzialność za powierzone dzieło, poświęcony im przez widza czas… To była doskonała decyzja, zarówno obsadzenia ich w tych rolach, jak i podjęcia przez nich rękawicy. Na premierze było emocjonująco, hipnotycznie, wzruszająco… popłynęły łzy, były cudowne… chcemy przeżyć to jeszcze raz.
Z przekonaniem, rekomendujemy spektakl w wykonaniu wyjątkowych aktorów Maski – Wiktorii Kordys i Łukasza Pierożka. Praca z nimi była przyjemnością, a efekt – właściwy! Zatem do zobaczenia!
„RIO” Marka Kochana,
30 września i 1 października (sobota, niedziela) godz. 18.00,
sala teatralna Pałacyku „Sokół”
Reżyseria: Andrzej Morawa
Charakteryzacja, kostiumy, scenografia – Marta Tyrpa
Obsada: Wiktoria Kordys, Łukasz Pierożek
fotogaleria z premierowego spektaklu
Bilety w cenie 20 zł (miejsca nienumerowane) do nabycia w kasie Basenu Camena od dnia 18 września, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 7.00-21.00 oraz na godzinę przed danym spektaklem w Pałacyku „Sokół” (płatność kartą, gotówką lub voucherem).
Liczba miejsc ograniczona!
Marek Kochan – pisarz, dramaturg, autor scenariuszy telewizyjnych i radiowych, adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS. Prowadzi zajęcia z kreowania wizerunku oraz z retoryki.
Wydał m.in. zbiór opowiadań „Ballada o dobrym dresiarzu” (2005), powieści „Plac zabaw” (2007), „Fakir z Ipi” (2013), a także zbiór opowieści sufickich „Turban mistrza Mansura” oraz poświęconą totalitaryzmowi powieść dla dzieci pt. „Martynika i Biała Wyspa” (2014). Pomysłodawca i redaktor tomu „Mówi Warszawa”, pierwszej wielogłosowej powieści na temat miasta (2011). Autor kilkunastu dramatów, prezentowanych w Polsce i za granicą, m.in. w: Berlinie, Neapolu, Madrycie, Hawanie, Tel Awiwie i Buenos Aires. Wydał też zbiór dramatów w jęz. hiszpańskim Cinco obras de teatro (2016). Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, autor 10 słuchowisk. Ostatnio Teatr Miniatura w Gdańsku wystawił jego sztukę, będącą adaptacją książki „Turban Mistrza Mansura” (2017).
Za „Argo” otrzymał nagrodę publiczności na międzynarodowym festiwalu Heidelberger Stückemarkt (2006). W Polsce otrzymał nagrody m.in. za „Reduty” (2013) i „Trzej panowie jadą autem” (nagroda za scenariusz oryginalny – XIV Festiwal Dwa Teatry, Sopot 2014). Za „Lento rubato” otrzymał I Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną w konkursie Programu II Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2016). Na XVII festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (2017) otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny do słuchowiska „Lento rubato”. „Rio” jest jego drugą sztuką realizowaną w Teatrze Telewizji TVP, pierwszą był „Traktat o miłości” (2016).
Jest ekspertem z zakresu kreowania wizerunku, zajmuje się też naukowo językiem biznesu. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych, a także książki „Pojedynek na słowa. Techniki erystyczne w publicznych sporach”, „Slogany w reklamie i polityce”.
Marta Tyrpa
KK
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl