O! Teatr na otwarcie Nowego Roku

Pałacyk "Sokół"
Skawina
13/01/2020

Pierwszym spektaklem z cyklu Teatr Dzieciom, otwierającym kolejny rok, było widowisko muzyczne Grupy O! Teatr „Dobre rady Lisa Witalisa”. Zobaczyliśmy musical na motywach wierszowanej opowieści Jana Brzechwy „Szelmostwa Lisa Witalisa”, do którego scenariusz i opracowanie muzyczne stworzył Marek Stawiarz, będący równocześnie reżyserem spektaklu. Piękną scenografię lasu i jego mieszkańców przygotowała Karolina Stawiarz. W postaci ptaków, lisa, niedźwiedzi, borsuka i myśliwego wcielali się Artur Bocheński i Michał Wiewióra. Zobaczyliśmy plan mieszany, czyli na scenie równocześnie występowali aktorzy i animowane lalki.

A o czym był spektakl? O lisie! Lisie Witalisie, który był wyjątkowym szelmą i nicponiem. Zbyt pewny siebie, narcyz, sprytny i zawsze coś przebiegle knujący. Zastosuje różne  sztuczki, niekoniecznie uczciwe,  aby otrzymać to, czego pragnie. Użyje wszelkich forteli, by zaspokoić swoje zachcianki. Chętnie udzieli „dobrych” rad, lecz warto się ich wystrzegać, bo rodzi się pytanie komu naprawdę one posłużą? Jest dumny ze swojej pięknej, puszystej kity, szczyci się swoją inteligencją, która pozwala mu manipulować rzeczywistością i mieszkańcami lasu. Dzięki temu z łatwością przekonał wszystkie zwierzęta, że nikt jak on nadaje się na prezydenta. Jego wyborcze obietnice były tylko… obietnicami. Rzeczywistość okazała się brutalna, zwierzęta były głodne, ptaki ograbione z jaj w gniazdach, niedźwiedzie okradzione z miodu, jeże pozbawione zapasów. Na szczęście na pomoc przyszły dzieci i z ich pomocą udało się wygnać lisa z lasu, ale czy to wygnanie zmieni jego charakter, czy tylko miejsce dalszych oszustw? Kto to wie? Miejmy nadzieję, że jednak każdy może się zmienić i stać się dobrym!

Na kolejne poniedziałkowe spotkanie z Teatrem Dzieciom zapraszamy 10 lutego. Zobaczymy „Zimową Krainę Czarów” w wykonaniu Teatru w Ruchu.

Marta Tyrpa

/IN/

Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHsmKHWdFe (fot. Jarosław Karasiński)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl