Obiecali grad medali, słowa dotrzymali!

Borek Szlachecki
inna lokalizacja
08/04/2022

10/04/2022

9 z 12 kompletów medali przygotowanych przez organizatorów Mistrzostw Polski Dzieci w Teresinie pod Warszawą trafiło w ręce brydżystów #teamCKiS. Nasi najmłodsi adepci najszlachetniejszej z gier karcianych – popularnie mówiąc – rozbili bank, zdobywając trzy złote, trzy srebrne i trzy brązowe medale. Nie trzeba pewnie dodawać, że z gigantyczną przewagą wygrali w klasyfikacji klubowej.

Mistrzostwa Polski Dzieci to nowa impreza, rozgrywana po raz pierwszy, choć medale w kategoriach wiekowych do lat 12 i do lat 10 przyznaje się już od kilku lat. Tyle tylko, że widząc rozwój brydża wśród najmłodszych, podjęto decyzję, aby po prostu te zawody „wydzielić” z Mistrzostw Polski Młodzików do lat 15. Wydaje się, że pomysł wypalił, a ponad setka dzieciaków uczestniczących w zawodach – zdaje się być tego najlepszym dowodem. Wśród tej setki, jako się rzekło, prym wiedli najmłodsi wychowankowie CKiS Skawina.

Format imprezy zakładał rozegranie turniejów par oraz drużynowych, a medale przyznawano w dwóch kategoriach wiekowych – U12 i U10. O ile w gronie starszych byliśmy zdecydowanymi faworytami, o tyle w młodszej było wiele niewiadomych, bo uczestniczyli głównie gracze o niewielkim stażu gry. Już piątkowe rozgrywki potwierdziły, że powinno być dobrze, bo w dwóch pierwszych sesjach turnieju par uformowała się czołówka, a w niej roiło się od CKiS-owców!
Zanim jednak pary dokończono (w niedzielę), rozegrano turniej drużynowy, który liczył 10 rund i rozgrywany był całą sobotę, by wieczorem pierwsze ekipy mogły cieszyć się z medali. W kategorii U12 z gigantyczną przewagą wygrali faworyci w składzie: Klara Kozłowska (gra dopiero od nieco ponad pół roku!), Kuba Michalski (staż gry – 2 lata) oraz najbardziej doświadczeni – z 3,5-letnim już stażem gry – Antek Wójtowicz i Ignacy Kotewicz. Sensacyjne było jednak miejsce trzecie, na którym (będąc o dosłownie włos od „srebra”) uplasowali się: Karolina Stępkowska, Mateusz Kisielewski, Krzysztof Ziętarski i Błażej Mróz.
Wszyscy zaczęli trenować… w sierpniu ubiegłego roku, a więc ten sukces urodził się po 8 miesiącach! Tuż za podium kolejni nasi – team, w którego składzie byli: Weronika Romańska i Staszek Wadowski. A jeszcze ciut niżej – Łucja Augustyniak i Julia Ziętarska! W kategorii młodszej natomiast, z niemal równie wielką przewagą co starsi koledzy, triumfował skład: Adam Stachura, Michał Stępkowski, wspierani przez zaprzyjaźnionych Ślązaków z Blue Club Chorzów – Wojtka Bąka i Antka Kierepkę. A tuż za nimi – to już prawdziwy szok – Tosia Chmielewska, Ala Radwan, Janek Migo, Adam Wieciech. Wprawdzie trenują już aż prawie pół roku, ale nieco wolniejszym tempem niż grupa starsza, więc tutaj możemy mówić o wspaniałej niespodziance, a radość tuż po ostatnim rozdaniu, gdy dzieci dowiedziały się co nabroiły, jest nie do opisania!

W niedzielne przedpołudnie, gdy kończyć się miała rywalizacja par, poprzeczka była ustawiona wyjątkowo wysoko. Ale dla naszych brydżowych dzieciaków nie ma za wysoko ustawionych poprzeczek. Jedynie niewyobrażalny pech może przeszkodzić. I taki się zdarzył w ostatniej rundzie (dwa rozdania) w grupie starszej, gdzie ślepy los skojarzył dwie najlepsze pary turnieju (Antek-Ignacy vs Klara-Kuba) przeciwko sobie. Jedna z par wygrała jedno rozdanie, druga – drugie, a gdzie dwóch się bije, tam… skorzystała para z zaprzyjaźnionego Pruszcza Gdańskiego, minimalnie wyskakując z trzeciego na pierwsze miejsce. Srebro zgarnęli: Klara Kozłowska i Kuba Michalski, a brąz – Antek Wójtowicz i Ignacy Kotewicz. Znów tuż za podium roiło się od naszych, bo na kolejnych miejscach odnotowano: Weronikę Romańską, Stanisława Wadowskiego, Krzysztofa Ziętarskiego, Błażeja Mroza, Karolinę Stępkowską i Mateusza Kisielewskiego.

Prawdziwym popisem naszych była kategoria U-10. Tutaj bezapelacyjny triumf zanotowali Adam Stachura i Staszek Wadowski. Drugie miejsce, po sensacyjnym i wspaniałym finiszu, Alicja Radwan i Adam Wieciech, a na trzecim – Michał Stępkowski i Wojciech Bąk.

– O ile sukcesów w starszej kategorii mogliśmy być nieomal pewni, podobnie jak dobrych wyników Adasia i Michała w młodszej kategorii, o tyle brąz drużyny U12 czy srebrne medale w kategorii U10 zdobyte przez dzieciaki, które zaczęły trenować w sierpniu czy październiku ubiegłego roku, a więc trenują od kilku miesięcy, to coś, co nas wyróżnia na tle kraju. Bo choć przed nami jeszcze daleka droga na prawdziwe szczyty, to wśród rówieśników w kraju po prostu się wyróżniamy, mamy to „coś” – uśmiecha się trener CKiS Skawina, Marcin Kuflowski.

Już za tydzień przed młodzieżą brydżową kolejne wyzwanie – Mistrzostwa Polski Południowej w kategorii juniorów U-18 oraz młodzików U-15, U-12 i U-10. Zawody odbędą się 19 kwietnia w Skawinie. – Ktoś pomyśli, że to regionalna impreza, ale od lat to Małopolska i Śląsk zdominowały brydża młodzieżowego w Polsce, więc wyniki w tej rywalizacji też będą mieć swoją wartość. Liczymy zatem na kolejne wspaniałe osiągnięcia – zapewnia pomysłodawca i organizator imprezy, Marcin Kuflowski.

Wyniki PAR

Wyniki DRUŻYN

Klasyfikacja KLUBÓW

Klasyfikacja SZKÓŁ

ZDJĘCIA

 

Instruktor Sekcji Brydża Sportowego CKiS Skawina

Marcin Kuflowski

tel. 507.065.495

(AZG)

Borek Szlacheckiinna lokalizacja