Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-content/themes/eventbuilder/single-event.php on line 706

Opowieści z magicznej Kuby

27/05/2018

Podczas ostatniego w sezonie spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności odkryliśmy nieznane oblicze największej wyspy Karaibów dzięki podróżnikowi, pisarzowi i wielkiemu pasjonatowi Kuby – Adamowi Kwaśnemu.

Adam Kwaśny od lat wędruje po Kubie. W swoich opowieściach nawiązuje do tradycji kubańskich opowiadaczy historii, którzy byli i są pamięcią wyspy. Imponuje wiedzą i doświadczeniem, nabywanym podczas corocznych wypraw do ukochanego zakątka globu. Dzięki wielu przyjaciołom, których zjednał sobie podczas 15 lat eksplorowania i poznawania kraju, możemy i my zajrzeć w miejsca dostępne nielicznym.

Mamy wielki przywilej uczestniczyć w obrzędach kapłańskich, podejrzeć animistyczny ogród szamana czy ofiary dla orichas. Przemykamy zaułkami Santiago i Hawany, obserwując codzienne życie ulicznych handlarzy, gospodyń domowych, fryzjerów, a nawet spontaniczne demonstracje studentów ku czci wodza rewolucji.

Adam Kwaśny pomaga obalać stereotypy i mity, narosłe na przestrzeni lat, budowane skutecznie przez medialną politykę. Nic nie jest czarno-białe i oczywiste. Kuba ma swój własny rytm życia, którego trzeba doświadczyć osobiście, by zrozumieć jej specyfikę. Kraj o tak skomplikowanej i trudnej historii nie da się zdefiniować jednoznacznie. Jest tak egzotyczny jak kubański słoń wielkości kreta i tak abstrakcyjny jak ławeczka Szopena na ulicach Hawany. Tak absurdalny jak zaparkowany w kuchni „maluch” i tak schludny jak szkolne mundurki dzieci. A przede wszystkim tak przyjazny i gościnny jak… Kuba.

Więcej opowieści z Kuby oraz informacje o najnowszej książce Adma Kwaśnego „Wszystkie zajęcia Yoirysa Manuela” znajdą Państwo na stronie www.lacompania.pl.

Dziękujemy Państwu za cały sezon spotkań, mając nadzieję, że staną się one inspiracją do samodzielnej eksploracji świata, którą – być może – zechcą się Państwo z nami kiedyś podzielić…

Joanna Kurpiel

(JK)

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”12″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]