Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-content/themes/eventbuilder/single-event.php on line 706

Orangutany, herbata i azjatycka radość życia

23/02/2018

Podczas lutowego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności – przełamując mroźną pogodę – wybraliśmy się na szmaragdowe wyspy: Borneo i Sumatrę. Naszymi przewodnikami byli Magda Olesińska i Maciej Szramka, podróżująca rodzina, autorzy bloga ByliśmyTam.pl.

Ich pasją są podróże, te dalsze i te bliższe. Nie mają wygórowanych ambicji podróżniczych. Nie dysponują dużym budżetem. Na co dzień mają obowiązki, jak każdy. Starają się słuchać i korzystać z doświadczeń innych i własnych. Dzięki temu mogą choć w części realizować swoje marzenia. Wszystkie wyprawy są niskobudżetowe.

Radośni, optymistyczni, gotowi na zew przygody – wydaje się, że ich mottem życiowym są słowa piosenki: „Podróżować, podróżować jest bosko!” Nawet, gdy oznacza to nocleg na trawie pod gołym niebem, kąsanie przez insekty, przebijanie się trzy godziny przez dżunglę, by trafić na plażę, smakowanie nieznanych potraw na ulicy, czy stawienie czoła agresywnej orangutanicy.

Ich opowieść – prawdziwa, bo autentycznie przeżyta – była skarbnicą wiedzy praktycznej, tak jak blog, który prowadzą. Gdzie iść, czego unikać, na co uważać, czego spróbować? Malezyjskie oblicze Azji jest pełne kontrastów: obok luksusowych wieżowców Kuala Lumpur stoją rozklekotane food trucki, pałac Sułtana Brunei sąsiaduje ze slumsami na wodzie. Niezmienna jest tylko pogoda ducha i życzliwość mieszkańców, potrafiących bezinteresownie pomóc naszym podróżnikom w potrzebie. Bo największą wartość w podróży ma drugi człowiek.

Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie i zapraszamy za miesiąc.

Joanna Kurpiel

(JK)

video i fot. nr 1, 2, 4, 9 i 17 Jarosław Karasiński

Fotogaleria: https://www.flickr.com/photos/155528341@N04/albums/72157692302480521