Orkiestra Dęta „Sygnał” zauroczyła publiczność

Dwór Dzieduszyckich
Radziszów
08/12/2019

W niedzielny wieczór Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie muzycznie ożył. Wszystko za sprawą koncertu Orkiestry Dętej „Sygnał” z Radziszowa pod batutą Ernesta Heksela. Koncert  został zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw „Sygnał” z Radziszowa oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Występ był zwieńczeniem realizacji zadania publicznego pod tytułem: „Intonacja vs. Agogika”, w ramach programu Małopolskie Orkiestry Dęte 2019, i odbył się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Gminy Skawina.

Dworska sala balowa wypełniła się po brzegi, żeby posłuchać zespołu w nowej odsłonie muzycznej. Znana dotychczas mieszkańcom z uroczystości religijnych i patriotycznych Orkiestra zaprezentowała się w repertuarze zdecydowanie bardziej rozrywkowym. Na początek, usłyszeliśmy utwór „September”, następnie dwa marsze i zaraz po nich „Born To Be Wild” zespołu Steppenwolf, w aranżacji Roberta Longfielda. Właśnie wtedy przyszedł czas na przytoczenie historii zespołu, która choć trwa już prawie 70 lat, w ostatnich dwóch wiązała się z dużą zmianą dla Orkiestry. Powstanie Stowarzyszenia oraz możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych znacznie polepszyły zaplecze techniczne, co wpłynęło na morale zespołu i chęć rozwijania muzycznych zainteresowań jego członków.

Po pierwszej części prezentacji muzycznej grupa Baobab Animation´s przedstawiła krótki skecz, nawiązujący do humorystycznych sytuacji z życia „Sygnału”. Był to też moment, w którym Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Sygnał” z Radziszowa, Pan Karol Pająk oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Pan Tomasz Stawowy wręczyli dyplomy dla zaangażowanych w organizację koncertu członków zespołu. Potem nastąpiła druga część występu, podczas której Orkiestra zagrała „Free World Fantasy” oraz „March of the Hyperion Robots”. Następnie swoje sceniczne „5 minut” otrzymała sekcja perkusji , która w poprzednim projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie nagrała krótki utwór tylko na instrumentach perkusyjnych. Kwartet perkusyjny w składzie: Sabina Przebinda – dzwonki orkiestrowe, Emil Sarna – ksylofon, Jan Gołuch –  perkusjonalia, Nikola Mazgaj – zestaw perkusyjny, wykonał utwór „We will rock you” zespołu Queen. Ostatnim planowanym tego wieczoru utworem był „Roar” Katy Perry, w aranżacji Michaela Browna. Reakcji publiczności nie da się przewidzieć, a w związku z tym, że była naprawdę żywiołowa – zachęciła Orkiestrę do wykonania jeszcze dwóch utworów na bis.

Miła atmosfera i życzliwe przyjęcie przez słuchaczy zachęciło Orkiestrę Dętą „Sygnał” z Radziszowa do dalszej ciężkiej pracy. Przed zespołem nie lada wyzwanie – obchody 70-lecia istnienia, na które już teraz serdecznie Państwa zapraszamy.

Anna Wrzoszczyk

(AR)

Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHsmJVQ2vP (fot. Jarosław Karasiński)

Dwór Dzieduszyckich

ul. Szkolna 4, 32-052
Radziszów,

12 256 31 18