„Pan Tadeusz” (1928) w muzycznej wyobraźni Marcina Pukaluka

Pałacyk "Sokół"
Skawina
27/08/2022

Ostatni weekend kina plenerowego tradycyjnie zakończył się pod dachem Pałacyku „Sokół”, ponieważ, jak przez cały letni sezon, pogoda nie rozpieszczała nas podczas zaplanowanych imprez.

Seans kina niemego z muzyką na żywo odbył się więc w sali teatralnej, podczas gdy na zewnątrz rynek tonął w strugach deszczu i grzmotach nieplanowanej burzy. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy odnowioną cyfrowo kopię „Pana Tadeusza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku. Film niewątpliwie robi wrażenie rozmachem realizacyjnym, bogactwem plenerów, scenografii i kostiumów oraz liczebnością aktorów i statystów. Można śmiało rzec, że w tej materii nie ustępuje superprodukcji Andrzej Wajdy, realizowanej przecież 70 lat później! Jeśli dodać do tego fakt, że oryginalnie dzieło trwało 3 godziny – śmiało możemy wyrzucić do kosza stereotypy o początkach kina, jako krótkich i prostych filmikach raczkującej w rozwoju Dziesiątej Muzy.

Filmowi Ryszarda Ordyńskiego towarzyszyła oryginalna muzyka, grana na żywo przez jej Autora: kompozytora, multiinstrumentalistę, performera – Marcina Pukaluka, którego również po raz pierwszy gościliśmy w Skawinie. Ogromna szkoda, że pogoda pokrzyżowała nasze plany i tak niewiele osób mogło doświadczyć wyjątkowości brzmienia kompozycji towarzyszącej, a wręcz uzupełniającej obraz filmowy. Łatwo opisywać film, który jest przecież formą wizualną, ale pisać o muzyce to jak tańczyć o architekturze. Należy jej bezpośrednio doświadczać. Z tą myślą planujemy już kolejne spotkanie z Marcinem Pukalukiem i jego wyobraźnią muzyczną.

Dziękujemy, że byli Państwo z nami!

Joanna Kurpiel

(AZG)

 

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl