„Pasja życia…” z Beatą Bednarz

Pałacyk "Sokół"
Skawina
10/04/2022

W niedzielę palmową otwierającą wyjątkowy czas Wielkiego Tygodnia, mogliśmy wysłuchać niezwykłego koncertu w wykonaniu Beaty Bednarz. Koncertu pełnego autentyczności, wrażliwości osoby przepełnionej miłością do Boga. „Koncert pasyjny” to naszpikowana refleksją i zadumą muzyczna podróż nawiązująca do płyty „Pasja miłości”. Usłyszeliśmy popularne i mniej znane utwory pasyjne, w pięknych aranżacjach Doroty Zygadło, która wokalistce towarzyszyła na scenie. Salę teatralną Pałacyku „Sokół” przepełniły utwory m.in.: „Golgoto”, „Ludu mój ludu” (poprzedzony przejmującym, autentycznym dźwiękiem modlitw wiernych spod Ściany Płaczu), „Pasja miłości”, czy też „Nowa rodzę się”. Zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych pieśniach pasyjnych nawiązuje się do życia i śmierci Pana Jezusa, słowa nakreślają relacje między Bogiem a człowiekiem, obrazują miłość i oddanie Chrystusa ludziom. Mimo, że tematyka pieśni nawiązuje do Liturgii Męki Pańskiej, a więc przywołują ból, smutek i cierpienie, można w nich znaleźć i nadzieję, radość i wdzięczność… I w takim nastroju, pełnym radości i wspólnym śpiewaniem Bogu zakończyliśmy niedzielny, pełen pasji, miłości, koncert. Wieńcząc go,  zabrzmiały radośnie słowa „Barankowi cześć”… bo …Barankowi cześć, chwała Mu!… Alleluja!… Barankowi cześć… On Zwycięzcą jest, bo zwyciężył już diabła moc”.

Niezwykły to był czas, niezwykły recital, niezwykła atmosfera. Otwierający koncert, przedstawiciele współorganizatorów: Pani Marta z Działu Realizacji Projektów Kultury Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz Pastor Robert ze Zboru „Syloe” Kościoła Zielonoświątkowego Skawinie, nawiązali do wyjątkowego czasu przypadającego na to muzyczne spotkanie. Okres Wielkiego Postu to czas zadumy, kontemplacji, zanurzenia w modlitwie, miłosierdziu, pokucie. To czas, kiedy staramy się zwrócić szczególną uwagę na potrzeby drugiego człowieka, na jego ból, niedostatek, cierpienie i dla osób wierzących nie ma lepszego lekarstwa niż jałmużna. Każdy może nieść ją inaczej, w innej formie, osobom z bliskiego otoczenia i tym całkiem nam nieznanym. Zwracając się bezpośrednio do Publiczności, z przekonaniem, że wśród niej króluje moc otwartych serc i realna pomoc, niesiona od kilku tygodni naszym bliźnim zza wschodniej granicy, podziękowano za dar czynienia dobra. Jednak ze sceny wspomniano o jeszcze jednej możliwości niesienia pomocy, wielkopostnej jałmużnie dla 13 letniej Emilki, dziewczynki z pobliskiego Izdebnika. Emilia, jeszcze w zeszłym roku oddawała swoje włosy dla Fundacji Rak’nRoll, dziś po chemioterapii straciła własne. W tym roku zdiagnozowano u niej złośliwego raka, guza mózgu, który wymaga ogromnych nakładów na leczenie. Cegiełki Publiczności w kwocie 1245,50 zł powędrowały po koncercie do puszki Fundacji Licytuje Pomagam i wspomogą Emilkę w walce z nowotworem. Poniżej link o historii leczenia Emilki i skarbonki, którą nadal można zapełniać i do czego szczerze zachęcamy 🙂

https://www.licytuje-pomagam.pl/zbiorki/pomagam/Pomoc-Emilce

Pastor wspomniał o darze modlitwy, cennej, wzmożonej i wyjątkowej zwłaszcza w okresie przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy. Zwrócono uwagę, by nie tracić wiary i nadziei, bo w końcu wiemy, że Chrystus Zmartwychwstał!
Oczywiście nie zapomniano również o najważniejszej postaci koncertu, Beacie Bednarz, której wyjątkowa barwa i skala głosu, urzekła słuchaczy, mimo chwilowej niedyspozycji związanej z chorobą gardła. Pastor nadmienił, iż Pani Beata jest nie tylko świetną wokalistką ale i doskonałym pedagogiem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, a i posiadaczką słuchu absolutnego! Doskonale porusza się w różnych gatunkach muzycznych, a od 35 lat kojarzona jest również z nurtem gospel.

Podczas koncertu łatwo było się przekonać, iż muzyka Beaty Bednarz nie jest obca Publiczności. Wspólny śpiew, pląsanie i rytmiczne oklaski – możliwe są nawet podczas koncertu pasyjnego. Za sprawą niezwykłości Beaty Bednarz, wspaniałych aranżów Doroty Zygadło, a i tak zaangażowanej Publiczności,  była to prawdziwa uczta dla serca i ucha, za co dziękują organizatorzy: Zbór „Syloe” Kościoła Zielonoświątkowego w Skawinie oraz Centrum Kultury i Sportu w Sławinie.

 

Marta Tyrpa

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl