„Piaskownica” Michała Walczaka – premiera MASKI – wstępem do XVII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego

Pałacyk "Sokół"
Skawina
19/06/2022

MASKA po raz drugi sięga po twórczość Michała Walczaka. Pierwszy raz za sprawą „Polowania na łosia”, w którym w roli Konrada mogliśmy zobaczyć  Michała Styrylskiego. W tegorocznej premierze MASKI, którą będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, tj. 19 czerwca o godzinie 20.00, w spektaklu „Piaskownica” i tym razem zobaczymy Michała. Partnerować mu będzie debiutująca w Masce – Matylda Dudziak, oboje wcielą się w postacie Protazka i Miłki.

Sztuka opowiada o parze trzydziestolatków, którzy już dawno powinni dorosnąć… ale ich wrażliwość, empatia, emocjonalność utknęła na poziomie piaskownicy. Obserwujemy w oprawie dziecięcych przepychanek walkę o skrawek piaskownicy i zabawki, widzimy niedojrzałych i nieumiejących nawiązać relacji korporacyjnych, młodych ludzi. Wciąż ich kontakty przeplata nieporadność komunikacyjna, dziecięcy egocentryzm i unikanie zobowiązań i odpowiedzialności.

Protazek pochłonięty zabawą Batmanem nie potrafi się dzielić swoją przestrzenią, swoimi zabawkami, jest impulsywny i wręcz arogancki. Miłka zaś wydaje się prostolinijna, otwarta, szukająca towarzysza zabawy – z drugiej strony: trochę infantylna, bezbronna niczym noszona przez nią szmaciana lalka. Wszystko pod pozorem dziecięcej zabawy jest paralelą niedojrzałej dorosłości.

To niezwykłe wyzwanie dla tych dwojga młodych aktorów MASKI. Dodajmy im otuchy podczas spektaklu, który nie dość, że jest ich premierą – jedyną premierą Teatru MASKA w tym roku – to dodatkowo spektaklem wprowadzającym  w XVII Skawiński Tydzień Teatralny. Państwa obecność na pewno doda im sił, a mocne brawa – radości z aktorskiego spełnienia.

Zatem zapraszamy serdecznie w najbliższą niedzielę, tj.: 19 czerwca na godzinę 20.00 do sali teatralnej Pałacyku „Sokół”.

Bezpłatne wejściówki można rezerwować telefonicznie pod nr telefonu 12 276 34 64 lub po prostu przyjść bezpośrednio na spektakl – być może wejściówki będą jeszcze na Państwa czekały…

„Piaskownica” Michała Walczaka
Premiera Teatru MASKA
19 czerwca (niedziela), godz. 20.00

Reżyseria: Andrzej Morawa
Obsada: Miłka – Matylda Dudziak /debiut w Masce/
Protazek – Michał Styrylski

Ubranko Batmana dla naszej małpki – szydełkiem i sercem wydziergała Irena Chomin

Opieka artystyczna: Marta Tyrpa

„Piaskownica” jest debiutanckim utworem  Michała Walczaka, napisanym w jedną noc, by zdążyć na konkurs „My na progu nowego wieku”. Trud się opłacił, bo Autor otrzymał pierwszą nagrodę w tymże dramaturgicznym konkursie. Odtąd debiutancka „Piaskownica” z 2001 roku wciąż zachwyca widzów i przykuwa uwagę recenzentów. Michał Walczak jest jednym z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia. Stworzył niemały skarbiec dramatów scenicznych, które doczekały się wielu przekładów: na angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski, serbski, łotewski, czeski, słowacki, hebrajski, rosyjski, ukraiński, szwedzki, hiszpański, białoruski, estoński.

Marta Tyrpa

KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl