Pierwszy JAJmark Wielkanocny – w słońcu i deszczu… i śniegu

Rynek w Skawinie
09/04/2022

10/04/2022

JAJmark Wielkanocny 2022”,  czyli kiermasz świąteczny już za nami. Ależ się działo zarówno w sferze pogodowej, jak i handlowej! Rzęsisty deszcz przywitał wszystkich z samego ranka i pozostawał z nami przez większość dnia, nadając sobie właściwe tempo i rozmach. I wydawałoby się, że ta kwietniowa pogoda nie będzie sprzyjać zakupom, a jednak radosne nastawienie wystawienników i wiosna, która zakwitła na stoiskach w postaci wszelkiego rodzaju ozdób i dekoracji, przeplatanych wspaniałymi produktami wytwarzanymi przez Lokalnego Rolnika, przyciągnął nie mała rzeszę „zakupowiczów”. O pomysły na świąteczne dekoracje i prezenty zadbały placówki oświatowe i stowarzyszenia, które prezentowały dzieła wykonywane na warsztatach przez swoich podopiecznych. Atmosferę wiosennego ogrodu wprowadziła Kwiaciarnia Magia Kwiatów.

Jako, że była to sobota przed niedzielą palmową – królowały palmy i one cieszyły się dużym zainteresowaniem. Można było kupić palmę, ale również próbować wykonać ją samodzielnie, na warsztatach prowadzonych przez p. Janinę Żmudę na jednym ze stoisk. Z krepiny powstawały przeróżne kwiaty, które w efekcie końcowym wraz z baziami, bukszpanem i  pióropuszami suchych traw utworzyły niebanalną palmę.

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie na czas trwania kiermaszu przygotowało happening, który jednak ze względu na niepogodę został nieco zmodyfikowany i skrócony do paru podpunktów z wcześniej zaplanowanego programu. Tak więc, w warsztatach „JAJo pełne życzeń” wraz z najmłodszymi i dorosłymi wspólnie dekorowaliśmy świąteczne jaja, wycięte  z „beermaty”  lub  styroduru. Te drugie: kolorowe i niezwykłe pozostały z nami do niedzieli, by jako „jajka sadzone” mogły „zakwitnąć” wraz z przebijającymi się na klombie drobnymi kwiatami.

W niedzielę niebo zaskakiwało nas zmienną pogodą, ubogaconą na koniec przez promienie słońca. Ruch, jak w ulu zrobił się na rynku wczesnym rankiem. Wystawiennicy, choć nieco zmęczeni, ale  w pozytywnych nastrojach, ochoczo zabrali się do wystawiania swoich drogocennych wytworów. Obok smacznych i zdrowych produktów, wytwarzanych przez naszych Lokalnych Rolników, pojawiła się nowo przybyła Kuchnia na Dwa Serca pod egidą Stowarzyszenia ”Dzieci są ważne”, którą stanowili nasi goście z Ukrainy. Smaczne pierogi po ukraińsku ze śmietanką, fantastyczny tradycyjny czerwony barszczyk czy wypieki na słodko i … pikantnie – rozchodziły się w mgnieniu. O podniebienie odwiedzających kiermasz zadbało także Stowarzyszenie Seniorów i Juniorów Królewskiej Wioski Wielkie Drogi serwując nietypowo m.in. domowy chleb z wegetariańskim smalcem.

Na płycie rynku pojawili się również strażacy z OSP 1 Skawina, uatrakcyjniając świąteczny kiermasz pokazem wozu bojowego. Najmłodsi i nie tylko – bo któż nie chciał być strażakiem! – mogli usiąść za kierownicą czerwonego samochodu. Nam również udało się pomiędzy bezdeszczowymi momentami zaistnieć na płycie rynku, realizując nie zrealizowane w sobotę punkty programu: „Podchody z JAJem” – zabawa terenowa, „UbarwJAJ” – kolorowanie pisanek XXL czy „ZabawJAJmy się” – dekorowanie i „sadzenie” jaj .

Kiermasz dobiegł końca, a święta – tuż tuż.

Życzymy Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, a wszystkim wystawcom serdecznie dziękujemy:

ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 W SKAWINIE

KATOLICKA SZKOŁA PODSTAWOWA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W SKAWINIE

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W SKAWINIE

SZKOŁA PODSTAWOWA W ZELCZYNIE

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W WOLI RADZISZOWSKIEJ

STOWARZYSZENIE SENIORÓW I JUNIORÓW KRÓLEWSKIEJ WIOSKI – WIELKIE DROGI

RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE – JANINA ŻMUDA

PLACÓWKA DZIENNEJ OPIEKI I AKTYWIZACJI OSÓB STARSZYCH FILIA PÓŁNOC

PLACÓWKA DZIENNEJ OPIEKI I AKTYWIZACJI OSÓB STARSZYCH FILIA POŁUDNIE

PLACÓWKA DZIENNEJ OPIEKI I AKTYWIZACJI OSÓB STARSZYCH SKAWINA

LOKALNYROLNIK.PL

CENTRUM DON GUANELLA DOM ZAKONNY ZGROMADZENIA SŁUG MIŁOŚCI

RODZINNY DOM DZIECKA „DAR SERCA”

FUNDACJA DAR SERCA – SKAWINA

KAWIACIARNIA „MAGIA KWIATÓW”

PRZEDSZKOLE NR 5 W SKAWINIE

STOWARZYSZENIE „DZIECI SĄ WAŻNE”

STOWARZYSZENIE „RÓWNA SZANSA”

Dziękujemy, że byliście z nami!

 

Monika Fliszewska

(AZG)

Rynek w Skawinie