Podsumowanie pilotażowego projektu Akademii Czasu Wolnego

Borek Szlachecki
Facimiech
Gołuchowice
Grabie
Jaśkowice
Jurczyce
Kopanka
Krzęcin
Ochodza
Polanka Hallera
Pozowice
Radziszów
Rzozów
Wielkie Drogi
Wola Radziszowska
Zelczyna
01/04/2022

30/04/2022

Zakończyliśmy pilotażowy projekt Akademii Czasu Wolnego, realizowany w piętnastu skawińskich sołectwach, począwszy od października 2021 do marca 2022 r. Gościliśmy w wielu miejscach, proponując zajęcia dla najmłodszych w ramach Klubu Malucha, Warsztatowiska dla nieco starszych, oraz tworząc pole do kreatywnego wyrażenia siebie podczas zajęć Kreatywki.

W ramach poniedziałkowych spotkań Klubu Malucha pracowaliśmy z najmłodszymi techniką E.E. Gordona bawiąc się  rytmem i dźwiękiem, by następnie płynnie przejść do szalonych animacji. Poszły w ruch Bum Bum rurki, piórka, piłeczki, piramidy z kolorowych gąbek, choć najbardziej serca naszych maluszków skradły dzwonki diatoniczne. Krótkie podsumowanie zajęć można znaleźć tutaj.

Podczas środowych „Warsztatowisk”, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nieraz były to zajęcia z samoobrony, czasami roztańczona zumba, a czasem  cudowne robótkowe „Triki naszej kreatywnej Moniki” i  zawsze pełne barw i kształtów, plastyczne „Baźgrolaki”. To tu powstawały świąteczne stroiki, niebanalne dekoracje do domów, cudowne obrazy, czy też zaplątane makramy. Piątkowe spotkania „Kreatywki” kierowane do starszych dzieci i młodzieży przebiegały pod hasłem „Sztukaj z nami”. To uczestnicy spotkań decydowali o ich kształcie i kierunku artystycznym. Celem było stworzenie jakiejś formy „dzieła”, prezentacji artystycznej, mając na to tylko cztery spotkania. I tak powstały nasze krótkometrażowe filmy, gdzie autorami scenariusza, twórcami dekoracji, aktorami i kamerzystami oraz montażystami byli sami uczestnicy warsztatów. Rezultaty prac naszych młodych twórców mogą Państwo obejrzeć klikając w linki umieszczone poniżej.

„Kreatywka” w Rzozowie (październik 2021)

„Kreatywka” w Grabiu (grudzień 2021)

„Kreatywka” w Polance Hallera (luty 2022)

Podczas pięćdziesięciu siedmiu spotkań warsztatowych, poznawaliśmy się wzajemnie tworząc małą i większą sztukę. Akademia to wiele uśmiechów, rozmów i radości ofiarowanych nam pracownikom i instruktorom Centrum Kultury i Sportu w Skawinie przez tych małych, i nieco większych uczestników zajęć.

Mamy nadzieję, że Akademia Czasu Wolnego na stałe zagości na kulturalnej mapie naszej gminy. Licząc na dalsze zainteresowanie naszą propozycją już dziś zapraszamy na kontynuację naszego projektu. Do zobaczenia w kwietniu i w maju.

Harmonogram najbliższych spotkań w ramach ACW.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie i dotychczasową współpracę w szczególności Sołtysom i tym wszystkim, dzięki którym mogliśmy zrealizować nasz projekt.

Katarzyna Szybisty

Borek SzlacheckiFacimiechGołuchowiceGrabieJaśkowice


małopolskie

JurczyceKopankaKrzęcinOchodzaPolanka HalleraPozowiceRadziszówRzozówWielkie DrogiWola RadziszowskaZelczyna