Polska muzyka filmowa według Brass Riders

Pałacyk "Sokół"
Skawina
21/11/2022

W listopadzie kontynuujemy jazzowo-swingowe rytmy jesieni zapraszając na kolejny koncert z cyklu Muzyczne Poniedziałki. Tym razem rozkołyszą nas genialne kompozycje z polskich filmów i seriali w wykonaniu kwartetu blaszanego Brass Riders, w składzie: Tomasz Stolarczyk, Andrzej Tkaczyk, Tomasz Gajewski – puzoniści oraz Jarosław Jastrzębski – tubista.

„Polska muzyka filmowa w aranżacji na kwartet blaszany”  to niepowtarzalny ze względu na dobór repertuaru projekt, mający na celu upowszechnienie dorobku polskich twórców muzyki filmowej. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Stolarczyk, uznany polski puzonista, prowadzący bardzo ożywioną działalność artystyczną w kraju i zagranicą. Artysta wybrał utwory cenionych polskich twórców muzyki filmowej, które zostaną zaprezentowane w aranżacjach na kwartet blaszany, stworzonych przez niego na potrzeby tego projektu. Usłyszymy genialne w swej istocie tematy muzyczne m.in. ze: „Stawki większej niż życie”, „Alternatywy 4”, „Janosika”, „Polskich dróg” czy „Vabanku” autorstwa wielkich tuzów polskiego jazzu: Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Henryka Kuźniaka, Andrzeja Kurylewicza. Gdyby powstały po drugiej stronie oceanu – byłyby powszechnie grane od Carnegie Hall po paryską Olimpię.

Zainteresowanie muzyką kameralną oraz chęć doskonalenia umiejętności gry zespołowej zaowocowało powstaniem w roku 2019 kwartetu blaszanego Brass Riders, który tworzą wybitni instrumentaliści: Tomasz Stolarczyk, Andrzej Tkaczyk, Tomasz Gajewski – puzoniści oraz Jarosław Jastrzębski – tubista. Wszyscy członkowie kwartetu ukończyli wiodące europejskie uczelnie muzyczne. Aktualnie są artystami Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Kunszt artystyczny muzyków kwartetu Brass Riders jest doceniany przez inne, znaczące zagraniczne zespoły muzyczne, co prowadzi do efektywnej współpracy między nimi.

Wyjątkową wartością grupy Brass Riders są autorskie aranżacje jednego z jej członków –Tomasza Stolarczyka. Dzięki nim kwartet z powodzeniem odnajduje się w szerokim, różnorodnym repertuarze. Warto wspomnieć, że w roku 2022 Tomasz Stolarczyk otrzymał Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w którego ramach powstał projekt „Polska muzyka filmowa w aranżacji na kwartet blaszany”. Jest to niepowtarzalny – z uwagi na dobór repertuaru – projekt, który ma na celu upowszechnianie dorobku wielu polskich twórców muzyki filmowej. Kreatywność, zaangażowanie, artystyczna dojrzałość muzyków kwartetu oraz jego nietypowy skład zapewniają odbiorcom wyjątkowe wrażenia. Na dorobek zespołu Brass Riders składa się częsty udział w festiwalach i koncertach zarówno w kraju, jak i zagranicą oraz nawiązanie współpracy z wybitnymi współczesnymi muzykami. Obecnie zespół związany jest ze Stowarzyszeniem ArtMusicArtist.

Zapraszamy w poniedziałek, 21 listopada o godzinie 18.00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny.

Zrealizowano w ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po lewej rysunek orła - godło. Po prawej szary napis z czerwonym akcentem: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Drukowane litery czarno niebieskie: Art Music Artist Stowarzyszenie. Między słowami czarna nuta "ósemka"

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl