Portugalskie perły na Atlantyku – Madera i Azory (São Miguel)

Pałacyk "Sokół"
Skawina
24/02/2023

W lutym zapraszamy Państwa w podróż na wyspy wiecznej wiosny, tysiąc kilometrów od brzegu Europy, pachnące ananasem, herbatą i winem – portugalskie Azory i Maderę. Naszym przewodnikiem będzie Bartosz Piziak.

Myśląc o Portugalii – ojczyźnie wielkich żeglarzy i odkrywców Ferdynanda Magellana i Vasco da Gamy – rzadko kierujemy nasz wzrok na atlantyckie wyspy Makaronezji, położone u wybrzeży Europy i Afryki. Do Portugalii należą bowiem archipelag Azorów i Madera, oddalone o ok. 2 – 3 godziny lotu z Lizbony.

Podczas spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności zabierzemy Państwa na Maderę i Sao Miguel – największą z dziewięciu w archipelagu Azorów – które nie bez przyczyny określane są często jako wyspy wiecznej wiosny, gdyż najlepiej charakteryzuje je wszechobecny zielony kolor i łagodny klimat.

Ale bujna roślinność, plantacje herbaty, winorośli czy owoców cytrusowych to nie wszystko. Wyspy powstały w efekcie działalności wulkanicznej, o czym na każdym kroku przypominają nam liczne fumarole, pola lawowe, kratery czy kąpieliska termalne. Gdy dodamy do tego miejsca z listy UNESCO i unikatowe zwyczaje mieszkańców tych wysp – tworzy się nam niesamowita mozaika, którą warto odkrywać powolnym tempem, bez pośpiechu, dokładnie tak, jak od wieków toczy się w tych miejscach życie…

Bartosz Piziak – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach geografia oraz zarządzanie w turystyce. Zapalony podróżnik i miłośnik wysp, spełniający się także w roli dziennikarza. Odwiedzane miejsca stara się poznawać z każdej strony – fotografując je, nagrywając dźwięki, a czasami także materiały wideo. Uważa, że w podróży, jak i w życiu, najważniejsze są rozmowy ze spotkanymi na swojej ścieżce ludźmi. Jest współautorem programu Między Biegunami w Radiu Kraków (dostępny także jako podcast), a także pomysłodawcą i organizatorem festiwali podróżniczych, w tym Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50N.

Zapraszamy 24 lutego (piątek) o godzinie 18.00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl