Przygoda ma owocowy smak…

Pałacyk "Sokół"
Skawina
14/12/2018

… a czasem pikantny, imbirowy, herbaciany czy kokosowy. Nieskończenie wiele smaków podróży odkryli dla nas Patrycja i Łukasz Śledzieccy podczas grudniowego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.

Podróżować świadomie i niespiesznie to marzenie wielu z nas – a oni je konsekwentnie zrealizowali. Podczas dziewięciu miesięcy w drodze zwiedzili 10 krajów, zobaczyli znane miejsca z nowej perspektywy, spełnili dziecięce marzenia.

Kiedy nie goni nas czas, możemy smakować podróż, ciesząc się napotkanymi ludźmi, cudami natury, niespodziewanymi przygodami. Patrycja i Łukasz co prawda zaplanowali trasę wyprawy z grubsza, ale nie trzymali się schematów i utartych ścieżek. Dzięki temu zobaczyli więcej i szerzej. Obalili stereotypy i przestrogi życzliwych. Aktywnie doświadczali, obserwowali, nie oceniali. Tym sposobem zobaczyli ogromny kawałek świata od Australii po Chiny. Od Borneo po Kambodżę.

Przetestowali na sobie minimalistyczny styl wędrowania, udowadniając, że tak naprawdę w podróży nie potrzebujemy wiele, pod warunkiem, że nie oczekujemy all inclusive. Że można zaufać nieznajomym na autsralijskim pustkowiu i chińskim parkingu. Że smaki i zapachy opowiadają historię miejsca. Że można uciec od turystycznego zgiełku, wystarczy wybrać boczne drogi. Że węże i pająki nie są takie straszne, a nocleg na polu golfowym ma swój specyficzny urok. Wreszcie, że warto trwać przy swoim systemie wartości i filozofii życia, nie narażając „braci mniejszych” na cierpienia.

Fantastycznie było słuchać tak wartko płynącej opowieści dwojga pełnych pasji osób, które wcale nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Przecież świat jest taki wielki i bogaty w niespodzianki! Czekamy zatem z niecierpliwością na dalszy ciąg tej historii. Wszak podróżować jest bosko!

A za miesiąc zapraszamy na spotkanie z uczestnikiem 41. Wyprawy Polarnej Polskiej Akademii Nauk, który opowie o życiu codziennym w Polskiej Stacji Polarnej w Arktyce.

Do zobaczenia!

 

Joanna Kurpiel

(JK)

 

Fotorelacja: https://www.flickr.com/ fot. 8-40 Patrycja i Łukasz Śledzieccy, 1-7 Jarosław Karasiński

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl