Radosne świętowanie na rynku

Rynek w Skawinie
11/11/2021

Było uroczyście i patriotycznie, ale też głośno i radośnie! I tak właśnie miało być, bo tegoroczne obchody Święta Niepodległości odbywały się pod hasłem „Raduje się serce…”

Tradycyjnie, jak co roku, świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Oprawę muzyczną Mszy zapewniła, działająca w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Orkiestra Dęta „Sygnał” z Radziszowa, która zagrała pod batutą Karola Pająka. Dla podkreślenia patriotycznego charakteru święta, do udziału w uroczystościach zaproszono poczty sztandarowe instytucji, organizacji, związków oraz szkół z terenu miasta i gminy Skawina. Nadzór nad pocztami oraz ich precedencją w kościele sprawował Pan Paweł Hytkowski, Miejsko-Gminny Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinie.

Niezwykle podniosłym momentem było odegranie i odśpiewanie hymnu wraz z wciągnięciem na maszt flagi polskiej. Uroczystego ceremoniału dokonali przedstawiciele harcerzy z Niezależnego – Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”, 39. Szczepu Royal Rangers Polska w Skawinie oraz 2. Szczepu MEMORIA ZHP z Krzęcina. Po Hymnie Polski od razu mogliśmy usłyszeć Hymn Skawiny w wykonaniu Julii Dąbrowskiej, wokalistki zespołu Mini Tanto. Towarzyszyły jej Małgorzata Szybisty i Cecylia Biel z zespołu Tanto.

Po oficjalnej części przyszedł czas na wspólne, wesołe świętowanie ze śpiewami i tańcami, przez które w lekki i zabawny sposób przeprowadził nas duet prezenterski: Łukasz Pierożek i Mateusz Pierożek. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”. Kolorowe widowisko od razu wprowadziło radosny nastrój. Dostaliśmy też niezłą lekcję historii od Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej PSZ, którą dopełniło Stowarzyszenie Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna ,,KADR” tworząc stoisko historyczno-rekonstrukcyjne z replikami broni z okresu II Wojny Światowej. Nie małą atrakcją dla najmłodszych okazała się strzelnica ASG z broni rekonstrukcyjnej. Oczywiście nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które poprowadził zespół Tanto. Zaprosiliśmy również wszystkich uczestników wydarzenia do udziału w happeningu „Raduje się serce…”, podczas którego, wyposażeni w białe i czerwone rękawiczki, stworzyliśmy wielkie serce w narodowych barwach. Jak na radosne świętowanie przystało, nie mogło zabraknąć skocznych tańców. W rytm Belgijki i Makareny wciągnęli nas harcerze z 2. Szczepu Memoria ZHP z Krzęcina. Na szczęście po harcerskich pląsach mogliśmy uzupełnić zapasy energii posilając się aromatyczną grochówką lub posmakować słodkich rogali świętomarcińskich, które dotarły do Skawiny prosto z Poznania. Było wspaniale! DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii -> TUTAJ

Anna Zając-Gut

Rynek w Skawinie