„Raduje się serce…” na wyjątkowe spotkania i obchody uroczystości Święta Niepodległości

Pałacyk "Sokół"
Skawina
Rynek w Skawinie
11/11/2021

11 listopada to dzień, w którym coraz częściej i chętniej biało-czerwonymi barwami ozdabiamy nasze posesje, balkony i klapy marynarek. To nie tylko dzień powiewania flag na budynkach instytucji państwowych czy użyteczności publicznej, ale dzień w których chcemy radować serca z wolności, krwią okupionej.

To już trzeci rok, kiedy będziemy obchodzić Święto Niepodległości po tak doniosłym dla nas Polaków setnym jubileuszu Odrodzenia Niepodległej Polski. Z estymą, wdzięcznością, ale i radością staramy się dedykować ten dzień, tym, którzy o tą wolność zawalczyli, którzy za nią polegli, którzy jeszcze pamiętają chwile walki o wolną Polskę… To my dzisiaj i jutro, i zawsze jesteśmy winni tej pamięci. Z jednej strony oddajmy w zadumie hołd zasłużonym, z drugiej radujmy się otrzymanym, wywalczonym darem, o który wciąż pieczołowicie należy dbać i cenić jako najwyższe dobro.

„Raduje się serce…” te słowa będą przyświecać tegorocznym uroczystościom. Słowa te rozpoczynają „Pierwszą Kadrową”. Tak właśnie chcemy obchodzić każde niepodległościowe uroczystości – z radością i pieśnią na ustach.

Uroczystości zainauguruje Msza Święta w intencji Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 10.30 w Kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, uczestniczyć w niej będą m.in.: delegacje i poczty sztandarowe ze szkół, organizacji, stowarzyszeń i instytucji z naszej gminy. Orkiestra Dęta „Sygnał” pod batutą  Karola Pająka zadba o oprawę muzyczną, nadając nabożeństwu podniosłego charakteru.

Po Mszy Świętej tradycyjnie spod kościoła wyruszy patriotyczny pochód, któremu przewodzić będzie Pan Paweł Hytkowski, Komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skawinie.  Marszowym krokiem, nakreślonym dźwiękami Orkiestry Dętej „Sygnał”, dotrzemy na Skawiński Rynek, by tam uroczyście odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego i Hymn Skawiny „Naszych ojców miecz masz w herbie”. Kiedy padnie komenda do odmarszu pocztów sztandarowych, pozostanie z nami Orkiestra Dęta „Sygnał”, która zaprezentuje pokaz musztry paradnej pod przewodnictwem Kapelmistrza – Karola Pająka. Po jej zakończeniu zaprosimy do udziału w happeningu „Raduje się serce…”, gdzie obdarzeni w biało-czerwone elementy – wspólnie stworzymy wielkie serce w narodowych barwach. Aby pozostał ślad naszej wyjątkowej symboliki – uwiecznimy go fotografią z lotu ptaka.

W programie będziemy mieć okazję do tak lubianego przez wszystkich wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Zaintonuje go nasza wyjątkowa młodzież, która na co dzień swoje głosy trenuje pod bacznym okiem Katarzyny Szybisty, w ramach warsztatów  wokalnych CKiS. A co odważniejszym oddamy scenę – aby śpiewając do mikrofonu mogli w pełni współtworzyć klimat Niepodległej.

W programie zobaczymy także wyjątkowy pokaz tańca i śpiewu w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” . Zespół ten powstał w 1975 r. i działa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Aktualnie Zespół liczy 300 członków w wieku 6 – 19 lat, uczniów 143 krakowskich szkół. Oczywiście podczas naszych uroczystości  ze względu na ograniczoność sceny i czasu zaprezentuje go wybrana, mniejsza delegacja. Niewątpliwie jednak będzie to wyjątkowy pokaz, który dopełni w piękny dla oka i ucha, radujący serce dzień naszych patriotycznych podróży.

Skawiński Rynek zatętni żołnierskim życiem za sprawą dioramy stworzonej poprzez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej PSZ, którą dopełni Stowarzyszenie Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna ,,KADR” tworząc stoisko historyczno-rekonstrukcyjne z replikami broni z okresu II Wojny Światowej – strzelnicą ASG dla dzieci z broni rekonstrukcyjnej wraz z punktem informacyjnym dla zwiedzających.

Nie zabraknie wojskowej grochówki, która zapachem majeranku i wędzonki skusi nie jednego do dłuższego pozostania na tym mamy nadzieję, ciekawie i klimatycznie zaaranżowanym rynku.
Będzie też można kupić  prawdziwe, poznańskie rogale świętomarcińskie. Rogale te wypełnione  nadzieniem z białego maku są tradycyjnie przygotowywane w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina, które obchodzone jest 11 listopada. Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu, a w tym roku i my będziemy mogli zasmakować bogatych w wykwintne nadzienie, rogali.

Obchody Święta Niepodległości odbywające się na płcie rynku planujemy zakończyć około godziny 14.00.

[Aktualizacja | 6 listopada]

Informujemy, że widowiskowo muzyczne pt. „Siekiera, motyka …”  Zespołu Mini Tanto planowane na 11 listopada, na godz. 18.00 w Pałacyku Sokół nie odbędzie się

Mamy nadzieję, że jeszcze w listopadzie uda nam się zorganizować to wspaniałe Wydarzenie. Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na FB oraz strony internetowej.

Jednak nie będzie to koniec naszych uroczystości. Otóż piękną perłą wieńczącą nasze obchody Niepodległej będzie koncert „Siekiera, motyka…” w wykonaniu Zespołu MINI TANTO, którego wokaliści zaśpiewają zakazane piosenki, żołnierskie piosenki marszowe, a wszystko w scenerii okupacyjnego miasteczka. Zespół przygotował się do koncertu pod skrzydłami Katarzyny Szybisty. Zapraszamy do Pałacyku „Sokół” na godzinę 18.00.

Mamy nadzieję, że na taki program „Raduje się serce…”.

Do zobaczenia!

 

/Marta Tyrpa/

/IN/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl

Rynek w Skawinie