Ryś Ryś bawił nas dziś

Pałacyk "Sokół"
Skawina
13/05/2024

Trzynastego maja spędziliśmy czas w prześmiesznej atmosferze na ostatnim, przedwakacyjnym spotkaniu w ramach cyklu Teatru Dzieciom.

Przez osiem miesięcy w każdy drugi poniedziałek miesiąca najmłodsi widzowie wkraczali w jakże cudownie kolorowy, zabawny, czasem troszkę straszny świat opowieści i zakręconych bajek. Wiele emocji przeżyliśmy z Detektywem Kotem szukającym zaginionego buta piosenkarki Maryli; czy z oszukującym leśne zwierzęta Lisem Witalisem; trzymaliśmy kciuki za Świerszcza Maurycego, gdy ten pokonywał przesiąkniętą złem do szpiku kości –  Bandę Komara; kibicowaliśmy też Zielonemu Kopciuszkowi, by ujarzmił bałaganiarstwo Królewicza Bałagana; a Różowego Kapturka podziwialiśmy za sprawność radzenia sobie z jazdą na hulajnodze (nie wspominając o wilku).

64 spektakl zamykający dziewiąty sezon Teatru Dzieciom spędziliśmy z aktorami Grupy O! Teatr. Zaciekawieni oglądaliśmy historię rysia Rysia, który wpadł w tararysiapaty… Profesor Wiedzosław wykładający na Uniwersytecie Jagiellońskim prawił Rysiowi różne mądrości. Przeszkadzały im w tym dwie namolne muchy, małżeństwo skądinąd. Był też szczur Sylwester – dla przyjaciół Sy…fek, szczęśliwie żyjący i pławiący na wysypisku, gdzie był brud i dobroci w bród. Zresztą muchy też nie narzekały na tak różnorodne kształtem, zapachem i składem wysypisko. Pojawiło się śmieciowe królestwo i na prędce stworzona Królewna Antonówka. Był połykający śmieci (te mieszane) Kosz Blaszak, a wszystkiemu przyglądał się i straszył ziejący dymem i różowym ogniem Smok, który pękł połykając podstępnie wypchaną plastikiem owcę. Ten śmieciowy rozgardiasz, który nie przeszkadzał może tylko muchom i szczurowi, pomogły posprzątać dzieci. Doskonale wiedziały jaki kolor kosza jest przyporządkowany do plastiku, jaki do metalu, jaki do szkła i papieru. Dzieci są tak doskonale wyedukowane w temacie ekologii, że swą wiedzą i zaangażowaniem utarłyby nosa nie jednemu dorosłemu. Niech nam wszystkim poprzez zabawę, satyrę, teatr, szkołę, reklamę… wtłacza się najważniejsze zadanie małego i dorosłego człowieka – dbanie o zdrową i piękną przyszłość naszą i nowych pokoleń… to nie slogan, to fakt i konieczność.

Już dziś dziękując Wam za obecność podczas minionych spektakli – z całego serca i teatralnej miłości – zapraszamy na kolejną, dziesiątą edycję Teatru Dzieciom, którą rozpoczniemy po wakacjach.

A wspominając wakacje, które jeszcze wydają się odległe – życzymy Wam bajecznych, wakacyjnych emocji, zabawnych i sympatycznych życiowych ról, twórczej fantazji i pomysłów oraz szczęśliwego powrotu z bagażem cudownych wspomnień. Do zobaczenia!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu w fotogalerii autorstwa Jarosława Karasińskiego: https://flic.kr/s/aHBqjBq6zD

 

Marta Tyrpa

KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl