Scena Dziecięca Skawińskiego Tygodnia Teatralnego

Pałacyk "Sokół"
Skawina
18/06/2024

20/06/2024

Jak co roku dopełnieniem oferty spektakli dla dorosłych są prezentacje dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, działających przy CKiS w Skawinie oraz pokaz zwycięzcy Gminnego Przeglądu Form Teatralnych MELPOMENA.

Tę serię spektakli rozpoczęła grupa Wszystko Gra z CKiS w Skawinie ze spektaklem „W kolejce”. Spektakl już ograny i osadzony w swojej formie powstał w oparciu o pomysły całego zespołu. W kolejce do lekarza pojawiają się pacjenci, z różnymi natręctwami, fobiami, konfabulacjami. Temat psychiatrii jest od zawsze trudny, a dziś wyjątkowo wszechobecny. Także w młodym pokoleniu. Warto umieć rozmawiać o tym, co nas gnębi, w nas się tłucze, wzbudza lęk i niepokój. Dobrze umieć ujarzmić trudne tematy, odebrać im moc, zdystansować się. Naprawdę to był bardzo żywiołowy spektakl, okraszony humorem, ale nie prześmiewczy, zabawny, ale nie komediowy.

Wystąpili: Aurelia Róż, Oliwia Zemła, Jagoda Wcisło, Patrycja Połyniak, Izabela Pac, Dominika Boroń, Radosław Krzyżowski, Julia Ujma, Wiktoria Studnicka, Sabina Swół, Karol Kostowal, Zofia Kowalczyk, Sandra Szczyrbak.
Fotogaleria ze spektaklu W KOLEJCE

Kolejną prezentacją był zwycięski spektakl Przeglądu MELPOMENA „Trochę parodia” w wykonaniu Zespołu Teatralnego PEREŁKI ze Szkoły Podstawowej nr 1  w Skawinie. PEREŁKI już po raz trzeci dostąpiły zaszczytu zaprezentowania się podczas Tygodnia Teatralnego jako laureaci głównej nagrody Przeglądu. Spektakl oparty na przygodach Harry’ego Pottera był jednocześnie pokazem umiejętności improwizacyjnych i teatralnych młodziutkich aktorek. Ich zaangażowanie i praca na scenie daje fantastyczne wyniki, które będziemy obserwować  z największą uwagą.

Wystąpiły: Aleksandra Natkaniec, Katarzyna Kowalczyk, Zofia Kowalczyk, Justyna Skalny, Aleksandra Żmuda i Patrycja Tabor.
Fotogaleria ze spektaklu TROCHĘ PARODIA

Ostatnim spektaklem dziecięcym był pokaz najmłodszej Grupy Teatralnej MRÓWY z CKiS w Skawinie, prezentującej uroczą historię pt. „Zoo”, w której pewien nieszczęśliwy słoń szuka swojej zagubionej trąby. Wspomagają go, jak tylko potrafią, zwierzęcy przyjaciele: dobrą radą, pozytywnymi wibracjami i ćwiczeniami gimnastycznymi. Ten spektakl został nagrodzony wyróżnieniem podczas powiatowych eliminacji 39. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK. To pierwszy taki sukces naszych najmłodszych aktorów. Prezentacja podczas Skawińskiego Tygodnia Teatralnego była tradycyjnie podsumowaniem całego sezonu artystycznego dla każdej z grup.

Wystąpiły: Martyna Budzyńska, Lara Dovnar, Adriana Janiszewska, Lena Nawracaj, Zofia Piłat, Sara Solak, Sonia Solak, Julia Wcisło, Anna Wyka, Hanna Almert, Hanna Knapik, Blanka Kara, Olga Suder, Antonina Pituch.
Fotogaleria ze spektaklu ZOO

Z ogromną radością obserwujemy młodych aktorów, dla których scena otwiera ogromne możliwości. Widać, że to ich świat, miejsce w którym czują się dobrze i mogą wcielić się w każdą postać. Teatr pomaga w życiu, teatr rozwija, daje świadomość, otwiera i przełamuje zahamowania. To doskonały warsztat pracy nad sobą i miejsce, które na zawsze wymaluje się w naszych wspomnieniach.

Sytuacją wyjątkową w tym roku jest fakt, że wszystkie trzy grupy pracują pod kierunkiem jednego instruktora: Pani Katarzyny Polus, której ogromny talent pedagogiczny i reżyserski owocuje takimi znakomitymi wynikami pracy z dziecięcymi aktorami. Gratulujemy!

Teraz czas na zasłużony odpoczynek i naładowanie akumulatorów. Do zobaczenia po wakacjach!

Joanna Kurpiel, Marta Tyrpa

KK

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl