Skawina się wspina na… Broad Peak i K2

Pałacyk "Sokół"
Skawina
28/10/2022

Spotkanie ze zdobywcami Broad Peak pobiło rekord frekwencji naszych podróżniczych slajdowisk. Nic dziwnego – Radek Woźniak i Kamil Kozłowski to skawiński dream team Skawina się wspina, a nic nie pobudza bardziej wyobraźni niż fakt, że chłopaki z sąsiedztwa realizują wielkie rzeczy. Wielkie rzeczy wymagają wielkich charakterów, aby krok po kroku realizować plan, który prowadzi prosto na szczyt. Nie osiąga się go z dnia na dzień, zbieranie doświadczenia trwa latami. I taka jest droga Kamila i Radka na szczyty Karakorum.

Tłum przyjaciół, rodziny i zupełnie obcych osób zafascynowanych osiągnięciem wspinaczy słuchał opowieści o trudach, wyrzeczeniach, ale i współpracy w zespole, tandemie uzupełniającym się jak klocki lego. Góry nie są czarodziejskim mitem, tylko realnym groźnym środowiskiem, w którym trzeba umieć się poruszać,  bezwzględnie zachowywać zasady bezpieczeństwa i znać swoje ograniczenia. Przekraczanie granic własnych może skończyć się tragedią. Radek i Kamil otwarcie opowiadali o zagrożeniach, tworzonych nie tylko przez przyrodę, ale i bezmyślność ludzką. Zagrożeniem dla gór jest wszechobecna komercja, która skutkuje m.in. tonami pozostawionego osprzętu – zbędnych namiotów czy sparciałych lin. Wszystkie te „śmieci”, porzucone przez komercyjne agencje i „niedzielnych” wspinaczy zagrażają zdrowiu i życiu pozostałych ludzi gór. Trzeba o tym głośno mówić, bo góry nie są niczyją własnością, choćby pogranicznicy twierdzili inaczej.

Zdjęcie ze spotkania z góry. Publiczność na krzesłach, przed nimi prelegenci po lewej i prawej stronie. Na środku namiot. Na scenie ekran ze zdjęciem gór, po lewej manekin w czerwonym kombinezonie wspinacza.

Fantastyczne spotkanie zostanie na długo w naszej pamięci, a my trzymamy mocno kciuki za powodzenie kolejnych wypraw Kamila i Radka – razem lub osobno.

Do zobaczenia!

Zapraszamy do fotogalerii ze spotkania.

Joanna Kurpiel

fot.: Katarzyna Skrzybalska

/IN/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl