„Skok w bok dla dwojga”, czyli gościnna farsa małżeńska Teatru Sztolnia

Pałacyk "Sokół"
Skawina
22/06/2023

Po raz pierwszy w Skawinie mogliśmy obejrzeć spektakl w wykonaniu Teatru Sztolnia z Wielickiego Centrum Kultury. „Skok w bok dla dwojga” Larsa Albauma i Dietmara Jacobsa to lekka i zabawna farsa, zderzająca przeciwstawne poglądy na związki małżeńskie i pozamałżeńskie dwóch par: Leona i Joli oraz Martina i Katii. Pierwsi wolą wygodne i rutynowe życie statecznych pięćdziesięciolatków. Drudzy szukają przygód i podniet na jedną, a nawet – na pół nocy.

Jola daje się wybić z równowagi uwagami przyjaciółki Katii, że czas najwyższy na jakieś „przyprawy” w małżeńskiej zupie, że stagnacja i rutyna to śmierć dla związku, że termofor w łóżku oznacza kres jej szczęśliwego pożycia, że czas najwyższy na zmiany…

Leon z kolei wysłuchuje przechwałek kolegi Martina o jego zdobyczach, dokonaniach, podbojach w windzie i gdzie indziej… Próbuje zatem wdrożyć uwagi playboya odtwarzając sceny z „Dziewięć i pół tygodnia” – tylko znowu myli kadry. Jola nie jest pod wrażeniem. Ale oboje powoli dochodzą do wspólnego wniosku, że może czas spróbować  kontrolowanej zdrady? Za zgodą drugiego? Jak się za to zabrać? Znowu żadnych pomysłów. Ale od czego ma się przyjaciół? I internet? Obrotna Katia umawia Jolę na randkę w ciemno z przystojnym węgierskim trenerem tenisa. W tym samym czasie Leon pobiera lekcje uwodzenia od Martina i czeka na ognistą fryzjerkę Sandy… Rzecz jasna – w tym samym hotelu.

Urocza, żonglująca utartymi schematami i oparta o znaną grę przeciwieństw farsa małżeńska szczerze bawi do łez. Zasługa w tym przede wszystkim świetnie dobranej obsady – aktorów osadzonych w charakterze granych postaci. Chociaż amatorzy, Teatr Sztolnia naprawdę dobrze bawi się graną przez siebie sztuką i tym samym publiczność ma z tego mnóstwo zabawy.

Od prawie dziesięciu lat Sztolnia bawi wielicką publiczność, wybierając do repertuaru komedie i farsy, które zdecydowanie poprawiają nastrój i są czystą rozrywką, jak właśnie „Skok w bok dla dwojga”.

Po raz pierwszy Teatr mógł się zaprezentować skawińskiej publiczności, w dodatku podczas tak uznanego wydarzenia jak XVIII Skawiński Tydzień Teatralny  – i dla wszystkich było to bardzo motywujące doświadczenie. Cieszymy się, że zarówno artyści, jak i publiczność świetnie się bawili podczas tego wieczoru.

W sztuce w reżyserii  Martyny Lachman wystąpili: Jadwiga Dec (Jola), Marzena Matyśkiewicz (Katia), Weronika Dybczak (fryzjerka Sandy), Andrzej Szylar (Leon), Jarosław Łabczuk (Martin) i Marek Cyganek (Laslo, instruktor tenisa). Współpraca techniczno-organizacyjna, światło i dźwięk: Jadwiga Kowal.

„Skok w bok dla dwojga”, Lars Albaum i Dietmar Jacobs, przekład Izabela Rozhin.
Fotogaleria ze spektaklu – Jarosław Karasiński

Partnerzy Wydarzenia:

Joanna Kurpiel

/IN/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl