Spektakl marionetkowy „Jutrzenka” – wydarzenie on-line

online
18/12/2020

Zapraszamy serdecznie na pokaz spektaklu „Jutrzenka” w reżyserii Pawła Pawlika, na podstawie sztuki „Zmierzch” Wojciecha Stamma, którego transmisja odbędzie się 18 grudnia (piątek). Link do spektaklu będzie aktywny w godzinach 18.00 – 22.00 na naszym profilu facebookowym. Czas trwania spektaklu: 60 minut. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sedlaka.

Historię kraju, regionu znamy najczęściej z książek, źródeł historycznych i legend. Poznajemy ją stopniowo w szkole, w domu, z literatury i reportaży. A co by było, gdyby historię naszego kraju opowiedziały lalki? Czy jest to możliwe? Tak, można się z tym spotkać w sztuce Jutrzenka Pawła Pawlika będącej adaptacją teatralną dramatu Zmierzch Wojciecha Stamma.

Jutrzenka za pomocą lalek – konwencja teatru marionetkowego – opowiada losy XVII-wiecznej historii Polski, a dokładnie okolic Krzeczyna, Księstwa Oleśnickiego i Śląska. To kompilacja historii, intryg, konfliktów na tle religijnym oraz walki o władzę. Dzieje postaci historycznych, m.in.: Księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberskiego, Abrahama von Franckenberga, Angelusa Silesiusa, Marii Kunic, wplecione w walkę między katolikami i protestantami, osadzone są w XVII-wiecznej przestrzeni mistyków, poetów, filozofów, w tle czai się zaraza, która dotyka niewiernych. Wzajemne niesnaski, niezgody i dążenia do przejęcia władzy, doprowadzają do procesów o czary, o które oskarżone są kobiety. Sztuka symbolicznie nawiązuje do czasów współczesnych, zarówno poprzez poruszane wątki jak i identyfikację twórców z miejscem i przestrzenią.

Sztuka łączy niecodzienność tematu, historię kraju oraz teatr marionetkowy, rolę aktorów przejmują lalki teatralne. Teatr lalek rozwijał się na przestrzeni lat równolegle z żywym teatrem aktorów. Spotkać możemy się z nim już w starożytnej Grecji i Rzymie. Dzisiaj Jutrzenka w reżyserii Pawła Pawlika, twórcy wszechstronnego, któremu na drodze twórczej przyświeca idea „człowieka teatru” wielkiego reformatora teatru Gordona Craiga, stosuje tę formę, by opowiedzieć losy XVII-wiecznej historii Polski, regionu Dolnego Śląska.

Więcej szczegółów na temat samego wydarzenia oraz poprzedzającej go dyskusji osób zaangażowanych w produkcję znajduje się na stronie Fundacji Sedlaka www.fundacjasedlaka.pl.

Sztuka została zrealizowana w ramach projektu MKiDN Morze Kultury – Głębia sztuki, którego celem jest edukacja i aktywizowanie społeczności lokalnej w zakresie kultury oraz niwelowanie barier w dostępie do kultury, z wykorzystaniem potencjału miejsca i społeczności. Fundacja Sedlaka od 2007 roku zajmuje się działalnością w obszarach: nauki i edukacji oraz kultury i sztuki.

Szczegóły fundacjasedlaka.pl/jutrzenka.

Reżyseria, scenografia, adaptacja | Paweł Pawlik
Koncepcja | Dagmara Olejarz
Adaptacja | Paweł Pawlik, Wojciech Stamm
Charakteryzacja lalek | Joanna Cieśla
Kostiumy | Elżbieta Kwasek-Stefanowska
Współpraca | Katarzyna Majewska
Produkcja | Fundacja Sedlaka, Aleksandra Pitra – Kox

Scenografia (aranżacje wnętrz na scenie) – Karolina Pośpiech, obsługa drukarek 3D oraz wykonanie konstrukcji – Bartłomiej Hudziec, Robert Król, Bartłomiej Prorok, Paulina Bagińska, Anna Duch, opracowanie graficzne druków i dekoracji – Monika Słonecka, projekt ramy teatru – Michał Dracz, druk dekoracji – Jerzy Sienkiewicz, stolarka: Grzegorz Pietkiewicz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Joanna Kurpiel (źródło: materiały organizatora)

online