Spektakl Teatru Maska „Piaskownica”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
27/11/2022

W ostatnią niedzielę listopada mamy przyjemność zaprosić Państwa na spektakl „Piaskownica” Michała Walczaka z urzekającym duetem aktorskim młodej Maski.

Premierę spektaklu mogliśmy zobaczyć w czerwcu w przededniu rozpoczynającego się XVII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. Było to wspaniałe wprowadzenie w tak wyjątkowy teatralny czas. W spektaklu zobaczyliśmy w roli Miłki, debiutującą w szeregach Matyldę Dudziak oraz już doświadczonego scenicznie maskowicza,  Michała Styrylskiego. Michała mieliśmy już okazję zobaczyć w innym spektaklu Michała Walczaka – „Polowaniu na łosia” oraz  sztuce Nikolaja Erdmana, „Samobójca”.

„Piaskownicą” Michał Walczak zadebiutował w 2011 roku. Napisał ją w jedną noc, by zdążyć ze zgłoszeniem jej na konkurs dramaturgiczny. Nocny trud się opłacił ponieważ konkurs wygrał i tym udanym debiutem rozpoczęła się jego kariera dramatopisarza. Mimo już 11 lat dzielących od tego dramatopisarskiego debiutu, spektakl jest wciąż aktualny i niestety jeszcze bardziej adekwatnie obrazuje międzyludzkie relacje we współczesnym, zabieganym świecie.
Na scenie widzimy 30 latków, którzy dawno powinni już dorosnąć, a emocjonalnie nadal pozostają na poziomie piaskownicy. Piaskownica jest symbolem niedojrzałości bohaterów, dominującego dziecięcego egocentryzmu. Niewątpliwie spektakl przeniesiony w dziecięcą piaskownicę nie odbieramy dosłownie; jego przesłanie jest głębsze niż wciąż powtarzający się obraz bawiącego się Batmanem chłopca i dziewczynki niańczącej szmacianą lalkę. Nie jest to historia o przedszkolakach, którzy walczą o swój kawałek piaskownicy, lecz  dramat o spotkaniu dwojga młodych ludzi, którzy mimo chęci zbliżenia się do siebie, nie potrafią się porozumieć. Pod płaszczykiem dziecięcych zabaw, buntu i próby zakrawania własnego kawałka świata z piasku… skrywane są trudne relacje dorosłych, poszukujących bliskości ale na własnych warunkach i bez specjalnej empatii. Doświadczają miłości, bywają dramatyczni, śmieszni, małostkowi, bezradni…

W tej piaskownicy widzimy Protazka, chłopca (?) bawiącego się samochodzikiem, Batmanem, ulubionym ludzikiem… w koszuli pod krawatem, eleganckich butach, w tej roli znakomity Michał Styrylski;  oraz próbującą wkroczyć w ten zamknięty, chłopięcy świat – dziewczynkę za szmacianą lalką, tu w roli Miłki świetny debiut Matyldy Dudziak. Zapraszamy serdecznie!

Reżyseria – Andrzej Morawa,  na podstawie „Piaskownicy” Michała Walczaka.

 

27 listopada /niedziela/ godz. 18.00, sala teatralna Pałacyku „Sokół”.
Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można zarezerwować od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 pod numerem tel. 12 276 34 64.

Liczba miejsc ograniczona!

 

Marta Tyrpa

(KK)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl