Święto Odzyskania Niepodległości – 100 rocznica!

różne lokalizacje
Rynek w Skawinie
11/11/2018

Tegoroczny dzień 11 listopada nabiera wyjątkowego charakteru z racji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – państwo polskie po 123 latach  niewoli narodziło się na nowo. Po rozbiorach, latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Z tej okazji zapraszamy Państwa do uczestnictwa w radosnym pochodzie niepodległościowym, który przemaszeruje przez centrum Skawiny, by wspólnie świętować i zaśpiewać Ojczyźnie.

Uroczystości rozpoczniemy o godzinie 12.00 wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego na skawińskim rynku. O godzinie 12.30 w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba działająca przy CKiS Orkiestra Dęta „Sygnał” pod batutą Bartosza Gacia.

Po Mszy Świętej, tradycyjnie spod kościoła, wyruszy patriotyczny pochód, któremu przewodzić będzie Pan Edward Nowak, Komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skawinie. Marszowym krokiem nakreślonym dźwiękami Orkiestry Dętej „Sygnał”, zaopatrzeni w biało-czerwone rozetki, balony i wirujące na wietrze wiatraczki, przejdziemy ulicami Sobieskiego, Krakowską, wzdłuż północnej pierzei, by dotrzeć na Skawiński Rynek.

W oficjalnej części uroczystości: odśpiewamy „Mazurek Dąbrowskiego”, usłyszymy Hymn Skawiny „Naszych ojców miecz masz w herbie” w wykonaniu solistek warsztatów wokalnych CKiS oraz słowo od włodarzy miasta. Symbolicznym wypuszczeniem w niebo białych i czerwonych balonów zamkniemy część oficjalną.

W programie usłyszymy wiele patriotycznych utworów z różnych okresów naszej historii. Uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie zaśpiewają pod kierunkiem Pana Wiesława Nowaka m. in. „Polskie kwiaty”, „Marsz Sokołów” i „Czerwone Maki”. W dalszej części uroczystości z solistkami warsztatów wokalnych CKiS pod kierunkiem Katarzyny Szybisty ruszymy w muzyczną podróż zatytułowaną „Jest takie miejsce u zbiegu dróg…” – usłyszymy między innymi „Dziewczynę z granatem” oraz „Orszaki Dworaki”.

Na zakończenie obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wysłuchamy koncertu „Domowy Śpiewnik Patriotyczny” w pięknej aranżacji muzycznej, głównie w wielogłosie a’cappella z towarzyszeniem kontrabasu, w wykonaniu zespołu YANABANDA, który także zaprosi obecnych do wspólnego śpiewania.

Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa plenerowa pod hasłem „11 listopada – Skawina pamięta”, której fotograficzne kadry przywołują obrazy obchodów Święta Niepodległości w Skawinie sprzed kilku lat. Wystawę można będzie oglądać do końca listopada.

Swą radość z 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości będzie można uzewnętrznić w fotobudce, w której pod hasłem „W narodowym mi do twarzy” można będzie sobie zrobić kilka fotek z biało-czerwonymi narodowymi atrybutami.

Niewątpliwie atrakcyjnym, nie tylko dla najmłodszych odbiorców, dopełnieniem naszych obchodów będą gry i zabawy, harcerskie pląsy i wspólne śpiewanie  z harcerzami z  2. Szczepu Memoria ZHP z Krzęcina. Będą obecni przez cały czas trwania uroczystości zachęcając do czynnego udziału w ich propozycjach. Dopełnieniem „mundurowej” obecności będzie „Rekonstrukcja umundurowania, uzbrojenia, pojazdów i obrazów 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego”.

Wojskowa grochówka z polowej kuchni będzie smacznym akcentem dla wszystkich obecnych, którzy zechcą ten wyjątkowy czas radości spędzić z nami.

Serdecznie zapraszamy!

 

Marta Tyrpa

(AR)

różne lokalizacjeRynek w Skawinie