Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-content/themes/eventbuilder/single-event.php on line 706

Szczepić się, czy nie szczepić? – oto jest pytanie

14/01/2021

Piątkowy wykład „Żyj Świadomie” poświęcony został tematowi szczepień przeciwko koronawirusowi. Spotkanie poprowadziła dr Mirosława Ciarka – Golonka, laryngolog, lekarz medycyny zintegrowanej i pomysłodawczyni naszego prozdrowotnego cyklu, który już trzeci sezon widnieje w kalendarzu wydarzeń Centrum.

Jeśli ktoś oczekiwał prostej odpowiedzi na pytanie, czy się zaszczepić czy też nie – może troszkę czuć się rozczarowany. Półtorej godzinny wykład to nie „prosta recepta”, to wskazówka i naświetlenie tematu. Na podstawie argumentów za i przeciw,  każdy sam musi wyciągnąć wnioski. Niewątpliwie ten wykład mógł pomóc w podjęciu decyzji, ale ostatecznie na skutek własnych wniosków, a nie narzuconej instrukcji postępowania. Decyzja należy do każdego z nas, przemyślana i bez zewnętrznych presji. Także na decyzje nie powinny wpływać  zapowiadane dla niezaszczepionych rzekome obostrzenia i restrykcje.

Opisy wielkich epidemii uśmiercających miliony ludzi, pustoszących przed wiekami Europę i świat obiegły niejedną kartę historii. Takie spustoszenie wywoływały m.in.: dżuma, żółta febra, odra, czy ospa… na szczęście niektóre już nie istnieją lub inne stały się niegroźne za sprawą szczepionek. Pierwsza szczepionka, powstała jeszcze w 1796 roku, której twórcą był  Edward Jenner. Przeciwdziała ona pustoszącej populację ospie prawdziwej, inaczej naturalnej czy czarnej, której w żaden sposób nie można porównać do ospy znanej nam z dzieciństwa.

Kolejnym, przełomowym odkryciem w wakcynologii, czyli dziedzinie zajmującej się szczepieniami ochronnymi, było wynalezienie przez francuskiego chemika Louisa Pasteur’a szczepionek przeciwko wąglikowi i przeciwko wściekliźnie.

Obecnie dzięki szczepionkom poradziliśmy sobie z wieloma trawiącymi ludzkość chorobami:  gruźlicą, błonicą, krztuścem, tężcem, durem wysypkowym czyli tyfusem plamistym, a nawet grypą. Istniejące szczepionki są cały czas ulepszane, a wakcynolodzy prowadzą intensywne prace nad wynalezieniem kolejnych, które skutecznie broniłyby przed chorobami cywilizacyjnymi typu HIV, malarią, WZW C, czy  wywołującym dzisiaj nerwowy niepokój –  koronawirusem. Wprowadzanie nowej szczepionki na rynek poprzedzają wnikliwe badania i analiza stosunku korzyści do ryzyka.

Niestety, bakterie i wirusy potrafią ewoluować. Dlatego też wciąż zaskakują nas nowe mutacje, czasem znanych już chorób, które stają się coraz groźniejsze. Najprawdopodobniej tworzenie nowych szczepionek będzie procesem permanentnym. Jednak wiara w mądrość naukowców poprzedzona licznymi badaniami powinna pozwolić nam bezpiecznie i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

A w podjęciu decyzji, czy warto się zaszczepić przeciwko koronawirusowi – może pomóc Państwu wykład dr Mirosławy Ciarki – Golonki,  do wysłuchania którego zapraszamy na Grupie CKiS LIVE i na youtube.com. Materiał na naszym profilu Facebook i youtube.com będzie dostępny do dnia 22 stycznia br.

Zachęcamy do obejrzenia, udostępnienia i do zadawania pytań, które przekażemy Pani Doktor Mirosławie Ciarce-Golonce podczas kolejnego wykładu.
A na ręce Pani Doktor składamy serdeczne podziękowania za poświęcony nam czas, ogromną dawkę merytorycznej wiedzy, otwarte serce na potrzeby naszych mieszkańców i bezinteresowność w zainicjowaniu i prowadzenia cyklu „Żyj Świadomie”.

A już dziś zapraszamy na spotkanie 19 lutego o godzinie 18.00, którego tematem będzie „Koronawirus – konopie medyczne”.

Do zobaczenia!

 

Marta Tyrpa

(JK)