Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-content/themes/eventbuilder/single-event.php on line 706

„Szczęśliwe wydarzenie” w majowy piątek w Pałacyku Sokół

11/05/2018

W drugi majowy piętek zapraszamy sympatyków teatru na spektakl „Szczęśliwe Wydarzenie” Sławomira Mrożka, który rozpoczyna trzeci roczek na afiszu MASKI, a wykona go doborowa aktorska obsada maskowiczów.

Piątkowy wieczór spędzimy ze sztuką wyśmienitego polskiego twórcy teatru absurdu, Sławomira Mrożka – pisarza wielokrotnie obieranego na warsztat przez Teatr Maska.

Pierwszy akt leniwie wprowadza w rodzinne koneksje, w których dziadunio dyktator rozdaje karty (choć jego samego dopiero poznajemy w akcie drugim).  Żelazne zasady prokreacji (a właściwie jej braku) panujące w domu za sprawą Dziadka (niesamowita kreacja Mateusza Droździewicza) ma zniwelować pojawienie się w domu nowego lokatora – Przybysza (w tej roli przeuroczy Marek Andruszczyszyn), którego podstępnym anonsem w gazecie zwabia Syn Dziadka (doskonała rola Piotra Golonki). Pierwszy akt nakręca tryby coraz to szybszej akcji kolejnych perypetii rodziny zdominowanej apodyktycznością Dziadka. Scena popijania nalewki przy stoliku przez Męża i Przybysza wokół którego gospodarz misternie zarzuca przynętę bawi nas majstersztykiem gry aktorskiej, ale to dopiero wstęp do popisów wszystkich aktorów w kolejnych aktach.

Drugi akt rozpoczyna się w wielkim łożu, jedynym miejscu do snu dla wszystkich domowników. Na scenie spowitej błękitnym blaskiem dominuje postać siedzącego na środku łoża Dziadka. W drugim akcie poznajemy też Żonę, która również marzy, o ujarzmieniu egoistycznych zapędów Dziadka, nie pozwalającego na poczęcie spadkobiercy. Rolę Żony i zarazem Synowej doskonale kreuje Joanna Gądek. Drugi akt nabierao tempa, a leniwa noc rumieńców za sprawą Przybysza, który w końcu wypełnia swoją powinność. Szczęśliwy jest Dziadek (przynajmniej chwilowo) i szczęśliwi są małżonkowie, na których choć przez chwilę nie skupia się uwaga. Wszystko za sprawą Przybysza. To w pewien sposób dzięki niemu w III akcie pojawi się tak długo oczekiwane Dziecko – fenomenalna rola Ani Bębenek – ale by wszystko to zobaczyć i przeżyć należy niezwłocznie zadzwonić i zarezerwować wejściówkę na spektakl.

Marta Tyrpa

(AR)