Teneryfa – Teide, Kalima i Guanczów piramida

Pałacyk "Sokół"
Skawina
20/09/2024

Teneryfa – należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, będąca częścią archipelagu i regionu Wyspy Kanaryjskie. Jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu Makronezji. Choć geograficznie leży na wodach oceanicznych u wybrzeży północnej Afryki, jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. Teneryfa z sąsiednią Gran Canarią bywa nazywana „kontynentem w miniaturze” ze względu na występowanie kilku typów krajobrazu i kilku stref klimatycznych. Na Teneryfie są dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: wulkan Teide, który jest parkiem narodowym, oraz zabytkowe miasto La Laguna.

Wyspa, jak i cały archipelag, powstała 10 milionów lat temu na skutek erupcji wulkanicznej. W jej środku do dzisiaj można zwiedzić Teide – wulkan, ponad czterotysięcznik, na szczyt którego można wejść piechotą lub wjechać kolejką linową. To miejsce idealnego wypoczynku wśród fal, surowych lawowych gołoborzy, prastarych lasów na północy lub na plażach południa, gdzie tu i ówdzie żyją beztrosko hippisi, jak za dawnych czasów dzieci-kwiatów.

Wyspa, nad którą przestrzeń powietrzna chroniona jest prawem, to jedno z trzech najlepszych miejsc na ziemi do obserwacji nieba. Wykorzystano je do badań kosmosu, budując na Teneryfie obserwatorium astronomiczne z najlepszymi  teleskopami w Europie.

A skąd się bierze piasek na Playa de Las Teresitas?

O tym i wielu, wielu innych ciekawostkach opowie nam Andrzej Pasławski podczas pierwszego w sezonie 2024/2025 spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.

Zapraszamy w piątek, 20 września o godzinie 18:00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny!

 

Joanna Kurpiel

/IN/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl