„Tkanina woskiem malowana” – wernisaż wystawy prac Magdaleny Wesołowskiej–Kuta

Pałacyk "Sokół"
Skawina
29/10/2021

Za oknem króluje jesień. Oby jak najdłużej ta polska złota, mieniąca się bogactwem ciepłych barw: żółcieni, brązów, czerwieni oraz oliwkowej zieleni. Odmiennie – w naszej Galerii „Pałacyk” ekspansja koloru w obrazach „woskiem malowanych” autorstwa Magdaleny Wesołowskiej–Kuta.

Po ponad półtorarocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, kiedy to wernisaże mogły zaistnieć jedynie w sieci, dzięki przekazowi online, nareszcie możemy spotkać się tradycyjnie w Galerii Pałacyku „Sokół”.

Serdecznie zapraszamy w piątek, 29 października o godzinie 18.00 na wernisaż niecodziennej wystawy prac Magdaleny Wesołowskiej–Kuta, wykonanych techniką batiku pod tajemniczym tytułem „Tkanina woskiem malowana”.

Prezentowane obrazy zachwycają zarówno formą, jak i kolorem. Znajdziemy w nich całą gamę barw: od tych subtelnych pastelowych, przyprószonych bielą niczym poranna mgiełka, do intensywnych, nasyconych, jakimi pochwalić się może lato.

Autorka prac, mieszkanka Radziszowa, z wykształcenia architekt oraz artysta plastyk, z zamiłowania twórca batików, zarówno tych artystycznych, jak i użytkowych, dzięki swojej twórczości wprowadza nas w magiczny świat pełen kształtów i barw. Po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej podjęła pracę na Akademii Krakowskiej. Zainteresowanie techniką batiku zaowocowało całkowitym oddaniem się pasji i studiami podyplomowymi na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie poświęciła się rozwojowi pracowni Batikoshi. Trójwymiarowa przestrzeń, przenikanie płaszczyzn, powtarzalność elementów narzucająca ściśle określony rytm charakteryzują twórczość Artystki, która jest bardzo bogata i różnorodna. Dzięki powtarzalności elementów w pracach graficznych, zacierają się granice pojedynczych szczegółów i wówczas powstaje  zupełnie nowy wzór. Takie nagromadzenie elementów pozwala na poszukiwanie detali i odkrywanie ukrytych znaczeń.

Każda praca, czy to jest misternie wykonana ołówkiem grafika, czy też tkanina wielokrotnie barwiona z użyciem wosku, to swoistego rodzaju dzieło sztuki, ukazujące wyjątkowy, praktycznie nam nieznany warsztat pracy, a nade wszystko artyzm oraz kunszt powstających dzieł.

Batik jako technika malarska, linoryt – technika grafiki warsztatowej oraz ołówek stanowią trzon pasji artystycznej Autorki.

Pracownia to miejsce szczególne – nie tylko jako miejsce pracy, ale azyl, gdzie odpoczywa, w którym może się zatracić i zapomnieć o wszystkim, co poza. „Tutaj dzieją się cuda” – podkreśla, mówiąc o swojej twórczości.

Pani Magdalena jest osobą wyjątkową – kreatywną, twórczą a zarazem zdyscyplinowaną. Pomimo natłoku obowiązków chętnie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami, nauczając dzieci i młodzież tej jakże niełatwej techniki, a także rysunku i malarstwa.

Marzeniem Artystki jest reaktywacja historycznej techniki malowania tkanin –  dawniej popularnej w Krakowie. Ma nadzieję, że styl jawajsko–krakowski zaistnieje w świecie sztuki i będzie rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale na całym świecie.

Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2021 r. w Galerii „Pałacyk” (kawiarnia) od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00 – 18.00.

Zapraszamy!

Małgorzata Tomala

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl