Tragifarsa kołtuńska – doskonała propozycja na wieczór z Teatrem Maska

Pałacyk "Sokół"
Skawina
09/12/2023

10/12/2023

Z radością powracamy do wieczoru z „Moralnością Pani Dulskiej”, spektaklu który swoją premierę świętował podczas XVIII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego w czerwcu tego roku. To jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej, którego prapremiera odbyła się w 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Inspiracja wzorców postaci dramatu miały swe źródło w realnych postaciach z życia wziętych, z otoczenia znajomych Zapolskiej i jej męża.

To wyjątkowo popularna tragifarsa wciąż z upodobaniem widniejąca na teatralnych afiszach. „Dulszczyzna” nie zna granicy epok, niestety jest zjawiskiem uniwersalnym, a domowe zacisze jest idealnym miejscem do skrywania mrocznych tajemnic i niemoralnych sekretów. Wg głównej bohaterki „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Niestety hipokryzja i wyidelizowywanie własnego obrazu nie są zjawiskami odosobnionymi i trudnymi do wskazania w każdym środowisku.

W obsadzie spektaklu zobaczyliśmy młody narybek Maski, który mimo krótkiego aktorskiego stażu śmiało wpisuje się w grono „starych wyjadaczy scenicznych”, wśród których znajdujemy aktorów z przeszło dwudziestoletnim doświadczeniem. Zawsze od czegoś trzeba zacząć i nie od razu Kraków zbudowano. Zatem i na staż i doświadczenie trzeba zapracować, zbudować swoje portfolio, a temu młodemu zespołowi z obsady „Dulskiej” wychodzi to znakomicie.

Tytułową rolę Anieli Dulskiej brawurowo wykreuje Eliza Stefańska, a doskonały duet stworzy z Nią Joanna Kaim, wcielając się w postać radczyni, krewnej Dulskiej – Juliasiewiczowej. Joannę dotąd można było zobaczyć min.: w „Lady Makbet”  Andrzeja Morawy, „8 Kobietach” Roberta Thomasa, czy „Gąsce” Nikolaja Kolady. W rolach córek Felicjana Dulskiego i Anieli, Hesi i Meli – zobaczymy fantastyczne: Julię Bolek i Katarzynę Szczepaniak. W Zbyszka, brata dziewczynek, doskonale wciela się Gabriel Szymonik. Mąż Dulskiej, Felicjan – milczący (a jak wiemy milczenie jest złotem) to  urocza rola Antoniego Pałki. Rolę służącej Hanki wspaniale kreuje Katarzyna Żółkiewicz, a Paulina Czopek jej matkę chrzestną, która  tworząc tą doskonałą rolę kreuje ją „w dwójnasób”.  Paulinę można było zobaczyć m.in.: w „Onych” Witkacego, „Mieszczaninie Szlachcicem” Moliera, czy „Indyku” Sławomira Mrożka. W obsadzie pojawia się także nazwisko Cecylii Biel, która znana jest naszej publiczności z wielu ról m.in.: młodej buntowniczki w „Lady Makbet” Andrzeja Morawy, Elizy „W polowaniu na łosia”, czy Kelnerki Chany w „Chefecu”. W Dulskiej dzięki niej epizod Lokatorki z kamienicy Dulskiej jest prawdziwą perełką.

Elizę, Julię, obie Kasie, Antoniego i Gabriela mogliśmy w zeszłym roku zobaczyć w „Ja będę Julią!”, premierowym spektaklu Grupy Warsztatowej Maski w ramach XVII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego, wg scenariusza i w reżyserii Andrzeja Morawy. Eliza i Kasia Żółkiewicz pierwsze szlify teatralne zdobyły w grupie teatralnej „Wszystko Gra”, pod okiem Mateusza Droździewicza.

Wracając do naszego „kołtuńskiego weekendu” – serdecznie zapraszamy do spędzenia go z „Moralnością Pani Dulskiej”. Wspominając pełną salę widzów podczas premiery i gromkie owacje na stojąco – wierzymy, iż i tym razem czas spędzony z Maską będzie wyjątkowy.…
Reżyserem spektaklu jest Andrzej Morawa, a za charakteryzację, kostiumy odpowiedzialna jest Marta Tyrpa.

Fotorelacja z premiery autorstwa Jarosława Karasińskiego po linkiem https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720309224862

Bilety (miejsca nienumerowane) w cenie 20 zł do nabycia w kasie Basenu Camena od dnia 29 listopada /środa/ w godz. 7.00-21.00

Serdecznie zapraszamy!

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl